Komunikaty
Zburzenie parowozowni: zalecenia pokontrolne dla konserwatora
Zapewnienie trwałej współpracy z organami administracji budowlanej, opracowanie strategii działań, realizacja kontroli u Stołecznego Konserwatora Zabytków – to najważniejsze zalecenia dla Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Współdziałanie z administracją i nadzorem budowlanym ma dotyczyć ochrony zabytków nieujętych w gminnej ewidencji zabytków, w tym zaprojektowania trwałych rozwiązań gwarantujących współpracę. Wojewoda zobowiązał też konserwatora do wprowadzenia zmian w porozumieniu z prezydentem m. st. Warszawy (o powierzeniu części zadań z zakresu ochrony zabytków) poprzez rozszerzenie katalogu dokumentów przekazywanych konserwatorowi wojewódzkiemu przez stołecznego - o wszelkie pisma i informacje, mogące mieć wpływ na realizowane przez niego zadania.
Zalecenia pokontrolne służą trwałemu wyeliminowaniu na przyszłość błędów, które wykazała kontrola przeprowadzona od 4 do 20 sierpnia 2010 r. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków. Jej celem była ocena prawidłowości postępowania administracyjnego, dotyczącego budynku parowozowni przy ul. Wileńskiej oraz realizacji funkcji kontrolnych wobec Stołecznego Konserwatora Zabytków.
W wyniku kontroli ustalono, iż do zburzenia parowozowni doszło m.in. na skutek zbyt późnego wszczęcia wpisu do rejestru zabytków przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (siedem miesięcy po wniosku jednego ze stowarzyszeń) oraz braku współpracy między konserwatorem wojewódzkim a stołecznym. W szczególności chodzi
o nieprzekazanie stołecznemu konserwatorowi posiadanych informacji o zagrożeniu wyburzenia parowozowni, a także pozwoleniu na jej rozbiórkę i decyzji o warunkach zabudowy dla nowego budynku na tej działce. Obie informacje Mazowiecki
Wojewódzki Konserwator Zabytków posiadał – odpowiednio - na cztery i na dwa tygodnie przed wyburzeniem. Dodać należy, że wpis parowozowni do Rejestru Zabytków został uchylony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny jako niezgodny z prawem. Sąd zarzucił m.in. nieprzeprowadzenie wymaganego postępowania dowodowego. Podzielił też wszystkie zarzuty skargi na wpis.
Wojewódzki Konserwator Zabytków, jako sprawujący nadzór nad prawidłową realizacją zadań przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, miał obowiązek zapewnienia koordynacji pracy obu organów.
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków został zobowiązany do przekazania wojewodzie pisemnej informacji o realizacji zaleceń w ciągu 2 miesięcy od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego.
Zalecenia pokontrolne będą też skierowane do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Wojewoda nadzoruje wojewódzką administrację zespoloną w zakresie: legalności, gospodarności, celowości i rzetelności ich działań.
Pliki do pobrania
-
Sprawozdanie po kontroli w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego
229.53 KB17.09.2010 18:02
-
Sprawozdanie po kontroli w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków
176.29 KB17.09.2010 18:02
-
Wystąpienie pokontrolne_ WKZ
266.36 KB17.09.2010 18:02
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail