Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Pomoc społeczna

Strona znajduje się w archiwum.

Informacje dotyczące seminarium "Deinstytucjonalizacja - szansa i nowe wyzwania w świadczeniu usług dla osób niesamodzielnych przez domy pomocy społecznej"

W dniach 23-24 września 2014 r. w Jadwisinie odbyło się seminarium pt. „Deinstytucjonalizacja – szansa i nowe wyzwania w świadczeniu usług dla osób niesamodzielnych przez domy pomocy społecznej” zorganizowane przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej we współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Uczestnikami seminarium byli dyrektorzy domów pomocy społecznej z terenu województwa mazowieckiego.

Podczas seminarium omówione zostały zagadnienia dotyczące funkcjonowania domów pomocy społecznej, m.in.: postępowanie z depozytami po śmierci mieszkańca (opracowanie w załączeniu) oraz organizacja rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej w oparciu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2014 r. w sprawie zajęć rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi (Dz. U. z 2014 r., poz. 250).

W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy omówili zagadnienia wynikające z wizytacji przeprowadzonych przez Krajowy Mechanizm Prewencji w domach pomocy społecznej.

Kolejnym punktem seminarium było wystąpienie Pani Zuzanny Grabusińskiej dotyczące roli domów pomocy społecznej w pomocy środowiskowej ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych i z zaburzeniami psychicznymi (prezentacja w załączeniu).

Jednym z prelegentów była Pani doktor Aleksandra Krasowska – lekarz psychiatra z Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie. Tematem jej wystąpienia było „Prowadzenie domu pomocy społecznej – obecne uregulowania i perspektywy rozwoju usług” ze szczególnym uwzględnieniem stosowania przymusu bezpośredniego w kontekście przestrzegania praw mieszkańców domów pomocy społecznej i jego dokumentowania (prezentacja
w załączeniu).

Szkolenie zakończyło się wystąpieniem przedstawicieli Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej dotyczącym założeń polityki rozwoju usług społecznych w strategii Polityki Społecznej Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020
oraz źródeł  finansowania z uwzględnieniem środków Unii Europejskiej.

 

 

Jednocześnie informujemy, że Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej jest organizatorem studiów podyplomowych w ramach projektu „Przygotowanie pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej do awansu zawodowego”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Więcej informacji na stronie internetowej www.awanszawodowy.mcps-efs.pl.

 

 

 

 

 

 

Podziel / Share
01.10.2014, Ilość wejść: 1789, Rejestr zmian
do góry