Inne wiadomości
Dialog społeczny w regionie – seminarium
Zmianom w działalności Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego oraz podsumowaniu dotychczasowej współpracy w zakresie m.in. lokalnej gospodarki i rynku pracy, poświęcona była konferencja w Radziejowicach. W spotkaniu wziął udział wojewoda Jacek Kozłowski.
Istotnym problemem, który omówił przedstawiciel Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, było włączenie do prac WKDS członków gminnych i powiatowych samorządów. Wśród tematów obrad pojawiły się także perspektywa poszerzenia składu komisji o reprezentantów organizacji pozarządowych. Uczestnicy seminarium skupili się również na opracowaniu rozwiązań, które umożliwią szybsze docieranie do informacji o konfliktach w regionie. Dodatkowo, podczas konferencji zaplanowano panel dyskusyjny poświęcony szansom wykorzystania potencjału dialogu regionalnego w Polsce m.in. w walce z bezrobociem, działaniach na rzecz wspierania przedsiębiorczości i innowacyjnej gospodarki oraz staraniach na rzecz lepszego wykorzystania środków unijnych dla rozwoju województw.
Seminarium, w którym wziął udział wojewoda Jacek Kozłowski, było również okazją do przedstawienia efektów regionalnych spotkań, prowadzonych od czerwca do listopada 2011 r. w Kielcach, Bydgoszczy i Warszawie. Ich wynikiem są propozycje podjęcia nowych tematów i zadań takich jak m.in. lepsza koordynacja instytucji dialogu społecznego na poziomie centralnym i regionalnym, budowa platformy komunikacyjnej oraz współpraca z wojewódzkimi radami zatrudnienia i trójstronnymi zespołami branżowymi. W trakcie spotkania przewidziano relację z wizyty studyjnej uczestników Akademii rozwoju i współpracy Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego w Paryżu. Wyjazd był m.in. okazją do zapoznania się z kompetencjami organizacji reprezentujących główne gałęzie przemysłu oraz porównania polityki regionalnej Polski i Francji.
Ponadregionalne seminarium jest realizowane w ramach projektu „Akademia rozwoju i współpracy Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego”. Komisje od dziewięciu lat działają we wszystkich województwach. Zajmują się rozwiązywaniem konfliktów i problemów społecznych w regionie, godząc cele pracobiorców, pracodawców z interesem publicznym. W ich skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz samorządów.
Podobne tematy
-
23.06.2010Dialog społeczny: reforma edukacji i praca chroniona
-
08.06.2011Ochrona zdrowia, oświata i praca sezonowa – posiedzenie WKDS
-
16.11.2011Dialog społeczny: rynek pracy i mobbing
-
02.03.2012Zmieńmy algorytm podziału środków NFZ – apeluje WKDS
-
08.12.2014Wybory samorządowe w Polsce – seminarium eksperckie
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail