Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

23.06.2010

Dialog społeczny: reforma edukacji i praca chroniona

Zmiany organizacyjne spółek PKS, kształcenie zawodowe w kontekście reformy edukacji i sytuacja w zakładach pracy chronionej - to główne tematy spotkania Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, obradującej pod przewodnictwem wojewody Jacka Kozłowskiego.

  •  Członkowie WKDS
    Członkowie WKDS
  •  Członkowie WKDS
    Członkowie WKDS
  •  Członkowie WKDS
    Członkowie WKDS
  •  Członkowie WKDS
    Członkowie WKDS
  •  Głosowanie nad uchwałą WKDS
    Głosowanie nad uchwałą WKDS
  •  Obrady WKDS
    Obrady WKDS
  •  Wojewoda Jacek Kozłowski i sekretarz WKDS Katarzyna Jaworska
    Wojewoda Jacek Kozłowski i sekretarz WKDS Katarzyna Jaworska

Na terenie województwa mazowieckiego działa obecnie 12 spółek prowadzących działalność w zakresie samochodowego transportu osobowego (PKS), nad którymi nadzór sprawuje Ministerstwo Skarbu Państwa. W stosunku do części z nich (spółki z Ciechanowa, Gostynina, Mińska Mazowieckiego, Mławy, Ostrołęki i Płocka) rozpoczęto proces prywatyzacji. Ramową umowę sprzedaży 27 maja 2010 r. parafowano na rzecz firmy MOBILIS Sp. z o.o. Obecnie trwają negocjacje pakietu socjalnego między stronami.

System edukacji zawodowej potrzebuje takich zmian, aby wiedza i umiejętności nabywane w procesie kształcenia umożliwiały osobom uczącym się odnalezienie miejsca na rynku pracy zgodnie z kwalifikacjami i zapotrzebowaniem pracodawców. W tym celu Zespół ds. Oświaty WKDS m.in. sugeruje, aby szkolnictwo zawodowe reagowało na zmianę popytu na poszczególne zawody. Wskazane jest także utworzenie centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego. Za ich organizację i finansowanie powinna odpowiadać strona rządowa. Zmodyfikować również należałoby podział zawodów na poszczególne kwalifikacje. Edukacja w ramach szerszych specjalności kreuje pracowników o pełniejszej wiedzy zawodowej. Wnioski z posiedzenia zostaną przesłane do wiadomości instytucjom zaangażowanym w rozwój szkolnictwa zawodowego.

Zakład pracy chronionej to przedsiębiorstwo, które zatrudnia min. 25 osób, w tym część z nich to ludzie niepełnosprawni fizycznie i umysłowo. Uwzględnia ono również potrzeby tych osób w zakresie przystosowania do użytkowania stanowisk pracy, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i ciągów komunikacyjnych. Na terenie województwa mazowieckiego działa obecnie 212 tego typu firm. Większość z nich to zakłady produkcyjne, usługowe oraz handlowe. W latach 2008 – 2009 Państwowa Inspekcja pracy przeprowadziła w nich 187 kontroli. Z uwagi na stwierdzone naruszenia praw pracowniczych odnotowano 49 wykroczeń, w wyniku których wydano 24 mandaty karne na łączną kwotę ok. 26 tys. zł.

Podobne tematy

Podziel / Share
23.06.2010, Ilość wejść: 1939, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry