Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

16.11.2011

Dialog społeczny: rynek pracy i mobbing

Wyniki badań Mazowieckiego Obserwatorium Rynku Pracy dotyczące sytuacji na rynku pracy w regionie oraz mobbing to główne tematy posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.

  •  Posiedzeniu plenarnemu przewodniczył Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki
    Posiedzeniu plenarnemu przewodniczył Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki
  •  Członkowie WKDS (przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz samorządu) w czasie obrad
    Członkowie WKDS (przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz samorządu) w czasie obrad
  •  Obrady Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego
    Obrady Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego

Mazowieckie Obserwatorium Rynku Pracy (instytucja powstała w ramach Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dostarczającą informacji o lokalnym i regionalnym rynku pracy oraz edukacji zawodowej) przeprowadziło w 6 sześciu wybranych powiatach województwa badania pilotażowe na temat rynku pracy. W świetle ich wyników dyskutowano nad rozwojem społeczno – gospodarczym regionu. Na Mazowszu zauważalny jest bowiem ogólny spadek zapotrzebowania na pracowników. Poszukiwane są osoby o konkretnych kwalifikacjach na stanowiska niskiego i średniego szczebla. Główną przyczyną bezrobocia jest niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb pracodawców i brak ukierunkowania zawodowego. Występuje m.in. nadwyżka absolwentów o wyższym wykształceniu humanistycznym i niedobór osób z wykształceniem średnim zawodowym (głównie technicznym). Wykwalifikowani pracownicy wyjeżdżają do Warszawy. W powiecie sokołowskim, płockim, piaseczyńskim, ciechanowskim oraz w Ostrołęce i Radomiu zatrudnienie planowane jest w takich branżach jak: transport, działalność produkcyjna, budownictwo, hotele i restauracje czy pośrednictwo finansowe.

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego zastanawiała się również jak chronić pracowników przed niekorzystnymi zjawiskami w miejscu pracy - m.in. mobbingiem. Jak donosi bowiem Państwowa Inspekcja Pracy liczba takich zdarzeń wzrasta. Partnerzy społeczni (NSZZ Solidarność, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, OPZZ, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polski, Forum Związków Zawodowych, Związek Rzemiosła Polskiego) przyjęli deklarację dotyczącą nękania i przemocy w miejscu pracy. Określa ona działania, które należy podjąć, aby uwrażliwić w tej kwestii pracodawców, pracowników i związki zawodowe. Inicjatywa przewiduje także przyjęcie katalogu procedur służących zapobieganiu niepożądanym zjawiskom oraz współpracę w ich zwalczaniu.

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego w Warszawie jest instytucją działającą przy wojewodzie mazowieckim. Zajmuje się rozwiązywaniem konfliktów i problemów społecznych w województwie godząc cele pracobiorców, pracodawców z interesem publicznym. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz samorządu. Więcej informacji można znaleźć w zakładce „Dialog społeczny".

Podobne tematy

Podziel / Share
16.11.2011, Ilość wejść: 1993, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry