Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

21.11.2011

Dialog społeczny: rozwój regionalny i współpraca z NGO

Współtworzeniu i opiniowaniu strategii rozwoju regionalnego oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi poświęcono seminarium zorganizowane w ramach Akademii rozwoju i współpracy Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego.

  •  www.mazowieckie.pl
    www.mazowieckie.pl

Mazowsze w perspektywie 2020 r. jako region rolniczy czy przemysłowy? Warszawa jako centrum o przewadze finansów czy usług? Spójna strategia rozwoju regionalnego pozwoli połączyć nadrzędne cele z interesami poszczególnych grup społecznych. Dzięki konsultacjom, zgłaszaniu uwag i wniosków, mamy realny wpływ na jej projekt – powiedziała Katarzyna Kopczewska, kierownik zespołu rozwoju regionalnego Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego. Przedstawiła także priorytety strategii obejmujące m.in. wykorzystanie środków na innowacje związane z ochroną środowiska (np. pozyskiwanie energii odnawialnej) oraz rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Sporo uwagi poświęcono zagospodarowaniu Europejskiego Funduszu Społecznego.

O przygotowaniu strategii, która odpowiada na potrzeby i warunki lokalne regionu rozmawiali reprezentanci pracodawców i pracowników, przedstawiciele samorządu i administracji rządowej. Pozwoli to spojrzeć na projekt z różnych perspektyw oraz zgłosić uwagi i propozycje już na etapie powstawania dokumentu. Strategia rozwoju regionalnego województwa ma być gotowa we wrześniu 2012 r.

22 organizacje pozarządowe przypadają na 10 tys. mieszkańców Mazowsza. Szansa wzmocnienia Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego przez trzeci sektor w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego to temat poruszony podczas drugiej części seminarium. Aktywny udział przedstawicieli NGO w dialogu społecznym umożliwi szersze spojrzenie na zagadnienia m.in.: pomocy dzieciom i osobom starszym, ochrony zdrowia czy społecznej odpowiedzialności biznesu. Wspólne przygotowywanie postulatów pozwoli szybciej i skuteczniej dotrzeć z pomocą do potrzebujących. Współpraca z organizacjami pozarządowymi stwarza także możliwość włączenia do dialogu obywatelskiego grup zazwyczaj pomijanych, takich jak np. bezrobotni.

Spotkanie było pierwszym z cyklu seminariów regionalnych organizowanych pod hasłem: „Nowe Wyzwania dla Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego – czy chcemy je podjąć?” Kolejne zaplanowano w Bydgoszczy (22 listopada 2011 r.) i Kielcach (23 listopada 2011 r.). Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Podobne tematy

Podziel / Share
21.11.2011, Ilość wejść: 2246, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry