Komunikaty
Ochrona przeciwpowodziowa w dorzeczu Wisły: warsztaty
Proekologiczne działania przeciwpowodziowe i inżynierskie środki ochrony to tematyka warsztatów, zorganizowanych w ramach Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej. W trakcie spotkania dyskutowano także o harmonogramie projektu.
-
-
Warsztaty zorganizowane w ramach Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej
-
Do udziału w szkoleniu zaproszono przedstawicieli m.in. Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Parków Narodowych, samorządów i organizacji pozarządowych.
-
Pierwsza część szkolenia, poświęcona stworzeniu harmonogramu zadań na lata 2012-2013
-
W trakcie szkolenia poruszono m.in. tematy zwiazane z proekologicznymi metodami ochrony przed powodzią
-
Dyskusja na temat inżynierskich środków ochrony przed powodzią
W pierwszej części zebrania omówione bedą kryteria wyboru zadań do realizacji w I i II priorytecie PBPDWŚ w trzech perspektywach czasowych: do 2016, 2020 i 2030 roku. Weryfikacji ulegnie także lista działań na najbliższe dwa lata. Następnie, zaprezentowane zostaną proekologiczne metody ochrony przed powodzią. Uczestnicy określą również możliwości i ograniczenia w ich realizacji.
W warsztatach wezmą udział reprezentanci m.in.: Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Parków Narodowych, samorządów i organizacji pozarządowych.
Wcześniejsze szkolenie (23 stycznia 2012 r.) dotyczyło gospodarki przestrzennej na terenach zagrożonych powodzią (Priorytet III). Warsztaty poświęcono m.in. stworzeniu typologii terenów narażonych na powodzie oraz uwzględnieniu ich w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Punktem wyjścia była prezentacja kryteriów opracowywania typologii terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz ustaleń do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, określanych dla tych obszarów. Na jej przykładzie uczestnicy pracowali nad wytycznymi dla standardów urbanistycznych i architektonicznych m.in. na potrzeby studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin oraz miejscowych planów zagorspodarowania przestrzennego.
Celem spotkania było również stworzenie programu działań, które zwiększą świadomość społeczną na temat zagrożeń występujących na obszarach narażonych na powodzie. Przewidziano w nim np. szkolenia dla mieszkańców oraz foldery propagujące właściwe rozwiązania z zakresu urbanistyki i technologii budownictwa. Do udziału w warsztatach zaproszono m.in. przedstawicieli: Towarzystwa Urbanistów Polskich, Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Urbanistów, Izby Architektów oraz Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa.
Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej zakłada skoordynowane działania administracji rządowej i samorządowej. Jest przygotowywany i realizowany w sposób konsultacyjny – we współpracy z ekspertami, samorządami i organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się ochroną środowiska. Udział w nim biorą wszystkie najważniejsze instytucje, odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe oraz wojewodowie i marszałkowie ze wszystkich województw, leżących w dorzeczu Wisły środkowej: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, a także warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w zakładce Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej
Podobne tematy
-
19.10.2011Wisła środkowa: założenia programu gotowe
-
10.01.2012Bezpieczeństwo przeciwpowodziowe: warsztaty
-
04.01.2012Wisła środkowa: spotkanie zespołu koordynującego program
-
31.01.2012Ochrona zwierząt podczas powodzi - warsztaty
-
01.02.2012Inżynieria i ekologia w ochronie przed powodzią
-
08.02.2012Ochrona przeciwpowodziowa: warsztaty
-
16.04.2012Substancje niebezpieczne podczas powodzi: warsztaty
-
19.09.2012Zarządzania kryzysowe i edukacja dla ochrony przed powodzią
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail