Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

22.03.2011

Szkolenie dla dyspozytorów medycznych

Dobre praktyki i trudności w pracy dyspozytora medycznego, rola lekarza koordynatora oraz współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym - to główne zagadnienia pierwszego w Polsce szkolenia dla dyspozytorów medycznych, realizowanego przez wojewodę mazowieckiego.

Przykłady dobrych praktyk i trudności w pracy na stanowisku dyspozytora medycznego, rola lekarza koordynatora oraz współpraca z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (LPR) - to główne zagadnienia poruszane podczas pierwszego w Polsce szkolenia dla dyspozytorów medycznych, realizowanego przez wojewodę mazowieckiego i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jego celem jest również przygotowanie dyspozytorów medycznych do pracy zgodnie z nowym planem ratownictwa medycznego dla Mazowsza. Zajęcia trwają od 21 do 24 marca 2011. Uczestniczy w nich prawie 300 osób.

Podnoszenie kwalifikacji tej grupy zawodowej jest kluczowe, ponieważ to dyspozytor medyczny jest najważniejszym ogniwem systemu państwowego ratownictwa medycznego. Przyjmuje powiadomienia o zdarzeniach, ustala priorytety i niezwłocznie kieruje karetki pogotowia w odpowiednie miejsce. Ma obowiązek przekazywania niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy do czasu przyjazdu ambulansu. Osoba na tym stanowisku musi być opanowana i nie może popadać w rutynę, ani ulegać wpływom środowiska zewnętrznego. Jej decyzje mają charakter natychmiastowej wykonalności.

Podczas szkolenia omawiane są m.in. najczęściej popełniane przez dyspozytorów medycznych błędy, do których zalicza się m.in. zbyt powierzchowny wywiad z wzywającym pomocy. Takie sytuacje często prowadzą do wysłania ambulansu w sytuacji, kiedy pomocy powinna udzielić jednostka podstawowej opieki zdrowotnej - powiedział Michał Borkowski, dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Szkolenie służy także poprawie współpracy dyspozytorów z lekarzem koordynatorem ratownictwa medycznego, który uzyskuje od nich informacje o zadysponowaniu lub odmowie wysłania zespołu ratownictwa medycznego oraz o liczbie i rodzaju dostępnych zespołów. Koordynuje współpracę dyspozytorów w przypadku zdarzeń wymagających użycia jednostek spoza obszaru działania jednego dysponenta jednostki. Lekarz koordynator pełni całodobowe dyżury w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Jednym z głównych celów szkolenia jest też zwiększenie współpracy LPR z dyspozytorami. Obecnie jednym z podstawowych mankamentów systemu jest brak angażowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do wypadków, szczególnie na trasach wojewódzkich. Nowy plan ratownictwa medycznego dla Mazowsza zakłada zwiększenie wykorzystania śmigłowców, zwłaszcza w ciągu dnia - powiedział Michał Borkowski. Podczas szkolenia omawiany jest schemat i przyjęcie wezwania LPR, zasady łączności i komunikację. Dyspozytorzy uzyskują informacje o nowych miejscach do lądowania śmigłowców, wyznaczonych przez mazowieckie gminy.

_______________________________________________________________________

Zadaniem wojewody mazowieckiego w zakresie ratownictwa medycznego jest wszystkim planowanie, organizowanie, koordynowanie oraz nadzór nad systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w województwie mazowieckim.

Podobne tematy

  • 05.08.2011
    Szkolenie: Alkoholowy Zespół Płodowy
  • 21.10.2011
    Pierwsza pomoc w urzędzie
Podziel / Share
22.03.2011, Ilość wejść: 2155, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry