Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

25.06.2013

Zarządzanie kryzysowe: ćwiczenia w kozienickiej elektrowni

  •  Ćwiczenia obserwował wojewoda Jacek Kozłowski w towarzystwie przedstawicieli zaangażowanych służb.
    Ćwiczenia obserwował wojewoda Jacek Kozłowski w towarzystwie przedstawicieli zaangażowanych służb.
  •  Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas zatrzymania podejrzanych.
    Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas zatrzymania podejrzanych.
  •  Policyjni antyterroryści odbijają zakładników przetrzymywanych na terenie elektrowni.
    Policyjni antyterroryści odbijają zakładników przetrzymywanych na terenie elektrowni.

Atak terrorystyczny na elektrownię, podłożenie ładunków wybuchowych i wzięcie zakładników przez grupę uzbrojonych mężczyzn - to założenia ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego „Kozienice 2013”. Celem symulacji było m.in. doskonalenie i sprawdzenie umiejętności współdziałania służb w ramach ochrony obiektów infrastruktury krytycznej.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że w kierunku województwa mazowieckiego kieruję się od granicy około 10 niebezpiecznych, uzbrojonych cudzoziemców. W okolicach Kozienic grupa nie zatrzymuje się do kontroli. Patrol straży granicznej rozpoczyna pościg. Jeden pojazd zostaje zatrzymany, drugi dojeżdża do elektrowni w Kozienicach. Wysiada z niego czterech mężczyzn, którzy oddając strzały z broni maszynowej wbiegają do budynku. Na miejscu przybywają funkcjonariusze i negocjatorzy policyjni. Terroryści ostrzegają, że przy próbie zatrzymania zabiją zakładników i zdetonują podłożone ładunki wybuchowe. Dodatkowo, kierowca cysterny, który przewoził ciekły wodór po terenie zakładu słysząc wybuchy i strzelaninę przed bramą, wpada w panikę i powoduje wypadek w okolicy oczyszczalni ścieków. Ciągnik i ładunek zapalają się.

Dalszy bieg wydarzeń obejmował negocjacje z przestępcami, szturm jednostek antyterrorystycznych oraz neutralizację pozostawionego w budynku ładunku wybuchowego. Równocześnie straż pożarna podejmuje działania gaśnicze wobec cysterny. Teren akcji zostaje zabezpieczony, a poszkodowanym udzielona pomoc.

W manewrach wzięły udział: Komenda Wojewódzka Policji z Radomia, KWP Kielce, KWP Lublin, Komenda Stołeczna Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, zakład Enea Wytwarzanie S.A oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki. W trakcie akcji odbyły się również ćwiczenia z prowadzenia polityki informacyjnej dla oddziałów prasowych poszczególnych służb.
 

Podobne tematy

Podziel / Share
25.06.2013, Ilość wejść: 3473, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry