Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

22.07.2013

Afrykański pomór świń – przygotowania służb na Mazowszu

  •  Prewencyjne obrady Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
    Prewencyjne obrady Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
  •  W spotkaniu wzięli udział m.in.: Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki, Paweł Jakubczak, mazowiecki lekarz weterynarii oraz Krzysztof Dąbrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego.
    W spotkaniu wzięli udział m.in.: Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki, Paweł Jakubczak, mazowiecki lekarz weterynarii oraz Krzysztof Dąbrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzenia Kryzysowego.

Pół tysiąca przeszkolonych osób, w tym weterynarzy i personelu pomocniczego oraz członków kół łowieckich, a także akcja informacyjna na lotniskach w województwie mazowieckim – to tylko niektóre działania podjęte w związku z pojawieniem się na Białorusi ognisk Afrykańskiego pomoru świń (ASF). W Polsce dotychczas nie stwierdzono przypadku wskazującego na występowanie wirusa. Dziś odbyło się prewencyjnie posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

"Afrykański pomór świń to choroba wysoce zakaźna i nieuleczalna, jednak całkowicie niegroźna dla ludzi. Niemniej ewentualne straty dla gospodarki mogą być duże, a zwierzęta zarażone wirusem trzeba ubijać. Dlatego bardzo ważne jest „niewpuszczenie” wirusa na nasz teren" – powiedział Paweł Jakubczak, mazowiecki lekarz weterynarii.

Dwa ogniska choroby pojawiły się na Białorusi i choć Mazowsze nie graniczy z tym państwem, to na terenie województwa biegnie trasa tranzytowa łącząca wschód i zachód Europy, a także znajdują się dwa porty lotnicze. Dlatego należy zwrócić uwagę na podróżnych, którzy mogą przewozić w bagażu podręcznym żywność. Służby celne i kontroli bezpieczeństwa lotnisk w Warszawie i Modlinie, zwracają szczególną uwagę na towary przywożone z Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu, Ukrainy, Białorusi oraz Armenii. Na lotniskach pojawiły się również ulotki informujące o zakazie wwozu żywności z produktami pochodzenia zwierzęcego.

Zwierzęta zarażają się ASF przez kontakt z chorym zwierzęciem, ale też przez zakażoną paszę czy sprzęt. Właściciel zarażonych zwierząt powinien niezwłocznie zgłosić podejrzenie choroby do powiatowego lekarza weterynarii, lub do wójta czy burmistrza.

W posiedzeniu wojewódzkiego zespółu zarządzania kryzysowego, pod przewodnictwem wicewojewody Dariusza Piątka, wzięli udział przedstawiciele m.in.: policji, inspektoratu weterynarii, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, portów lotniczych, straży granicznej oraz inspekcji transportu drogowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Podobne tematy

Podziel / Share
22.07.2013, Ilość wejść: 4715, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry