Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

22.06.2009

Odciski palców – druga cecha biometryczna w paszportach

Wszystkie nowe wydawane w Polsce paszporty zawierać będą, oprócz owalu twarzy, również zapis odcisków palców. Czas oczekiwania na wydanie paszportu oraz opłaty nie ulegną zmianie. Stare paszporty pozostają ważne do wyznaczonej daty.

Elektroniczny system rejestracji dokumentów, reorganizacja punktów paszportowych w województwie, system numerkowy dla interesantów – to tylko niektóre zmiany wprowadzone ostatnio w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w celu usprawnienia wydawania paszportów.

Paszporty biometryczne w sposób wiarygodny określają związek pomiędzy dokumentem a jego posiadaczem. Ogranicza to przestępczość związaną z kradzieżą tożsamości i fałszerstwami. Pierwszą cechę biometryczną – owal twarzy - wprowadzono 28 sierpnia 2006 r. Druga cecha – odciski palców obu dłoni – wchodzi w życie od 22 czerwca 2009 r. W każdym punkcie paszportowym zainstalowano urządzenia do pobierania linii papilarnych. Czytniki o wymiarach 8 x 6 cm są nowoczesne, niebrudzące i łatwe w obsłudze. Odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej paszportu (czipie) jako element identyfikacji i nie będą widoczne w dokumencie. Odciski palców nie będą gromadzone w ewidencjach.

Dzięki podjętym przez nas wysiłkom oraz porozumieniom zawartym z panią prezydent miasta i starostami powiatów wokół stolicy, po raz pierwszy od wielu lat nie ma w tym roku kolejek po paszporty w Warszawie – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Decyzją wojewody w 2008 r. otwarto dodatkowe punkty w dzielnicach, a w tym roku utworzono siedem dodatkowych placówek wokół stolicy: w Legionowie, Otwocku, Piasecznie, Pruszkowie, Ożarowie Mazowieckim, Wołominie i Mińsku Mazowieckim. Zwiększono liczbę stanowisk obsługujących interesantów, a każdy punkt Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wyposażono w klimatyzację, automat do kawy i herbaty oraz system numerkowy dla interesantów. Ponadto, funkcjonują punkty paszportowe w delegaturach MUW w Siedlcach, Radomiu, Płocku, Ostrołęce i Ciechanowie, które odpowiadają za obsługę podległych powiatów.
Aktualnie działa na terenie Mazowsza 19 punktów, w których można złożyć wniosek o paszport. W sumie 78 stale obsadzonych stanowisk obsługujących klientów paszportowych. Dziennie przyjmowanych jest od 1000 do 2000 wniosków o wydanie paszportu.

Obowiązek wprowadzenia paszportów biometrycznych został nałożony na Polskę wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej. Pierwszym krokiem było wprowadzenie Paszportowego Systemu Informatycznego, który umożliwia każdej osobie sprawdzanie przy pomocy internetu stanu realizacji wydawania paszportu. Aplikacja pozwala na ewidencjonowanie wszystkich istotnych zdarzeń związanych z powyższym dokumentem takich jak np. wydanie, zagubienie czy też zniszczenie.

Podobne tematy

Podziel / Share
22.06.2009, Ilość wejść: 4229, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry