Aktualności
Przeczytaj „Kurier Niepodległej”!
W sobotę 10 listopada br., tak jak przed stu laty, na ulicach miast województwa mazowieckiego pojawili się gazeciarze. Od rana rozdają bezpłatne egzemplarze „Kuriera Niepodległej”- gazety jubileuszowej wydanej przez Wojewodę Mazowieckiego.
Wydawnictwo zawiera przedruki artykułów, które pojawiły się 100 lat wcześniej w przełomowym momencie historii Polski. W gazecie będzie można znaleźć również skrót najważniejszych wydarzeń związanych z tegorocznymi obchodami rocznicowymi.
Liczymy, że dzięki jednodniówce historycznej oraz niecodziennej oprawie wydarzenia mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli lepiej wczuć się w atmosferę tamtych dni.
„Kurier Niepodległej” to wydawnictwo przygotowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Projektu Wojewody Mazowieckiego „Moja Niepodległość, Moje Święto, Mój Patriotyzm” finansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Zachęcamy do kliknięcia w poniższy obrazek i przeczytania elektronicznej wersji wydawnictwa.
Gazeciarzy można było spotkać w: Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.
W Radomiu młodzi ludzie nawoływali przechodniów do czytania „Kuriera Niepodległej”. W rolę „gazeciarzy” sprzed stu lat wcielili się uczniowie radomskich szkól średnich - II LO im. Marii Konopnickiej oraz XIII LO im. Polskich Noblistów. Radomska młodzież wzięła udział w projekcie Wojewody Mazowieckiego dla uczczenia 100. Rocznicy Niepodległości Polski - „Moja Niepodległość, Moje Święto, Mój Patriotyzm”
Kolportując bezpłatną gazetę młodzi ludzie zachęcali mieszkańców Radomia do zapoznawania się z przedrukami gazet codziennych, które 10 i 11 listopada 1918 roku - w tak zwanych dniach przełomu - informowały mieszkańców Warszawy, że upragniona wolność właśnie do nich nadeszła.
Kolportaż „Kuriera Niepodległej” w Radomiu na Placach Jagiellońskim i Corazziego zakończył się sukcesem. Do mieszkańców trafiło kilkaset egzemplarzy historycznej jednodniówki. Jak stwierdzili sami uczniowie: "udział w tym wydarzeniu był dla nas bardzo dużym przeżyciem. Na moment mieliśmy okazję przenieść się do czasów, które sto lat temu dały Polsce Wolność. Mimowolnie przestaliśmy być uczniami i zaczęliśmy opowiadać polską historię. To było dla nas bardzo ciekawe doświadczenie".
Młodzież do udziału w tej „historycznej rekonstrukcji” przygotowali wychowawcy, nauczyciele historii oraz dyrektorzy szkół - Dariusz Żytnicki i Tomasz Gogacz.
Gazeciarze z XIII LO im. Polskich Noblistów
Gazeciarze z XIII LO im. Polskich Noblistów
Gazeciarze z XIII LO im. Polskich Noblistów
Gazeciarze z II LO im. Marii Konopnickiej
Gazeciarze z II LO im. Marii Konopnickiej
Gazeciarze z II LO im. Marii Konopnickiej
Szczegóły:
Warszawa
godz. 9.00 - Plac Zamkowy (okolice Kolumny Zygmunta)
godz. 10.00 - „Rotunda”, przy Rondzie Dmowskiego
godz. 11.00 - „Patelnia” – plac przed wyjściem z Metra Centrum
godz.12.00 - Dworzec Wileński
Radom
godz. 11.00 – Plac Jagielloński oraz plac Corazziego
Ostrołęka
godz. 13.00 - Piknik MON (Mauzoleum, ul. Warszawska 2)
Ciechanów
godz. 11.00 - Deptak przy ulicy Warszawskiej
Płock
godz. 14.30 - Przed wejściem głównym Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Kolegialna 15
Siedlce
godz. 11.00 - Przed wejściem głównym Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego ul. Piłsudskiego 38.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail