Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

18.02.2014

Koniec abolicji dla cudzoziemców – jak przedłużyć pobyt

  •  Konferencja prasowa. Witold Klaus, prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej; Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki; Izabela Szewczyk, dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW.
    Konferencja prasowa. Witold Klaus, prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej; Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki; Izabela Szewczyk, dyrektor Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW.

W lutym br. kończą się pierwsze decyzje abolicyjne, wydane w 2012 r. - wniosek o ich przedłużenie należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności pozwolenia na pobyt. Od maja br. będzie to można zrobić nawet ostatniego dnia legalnego pobytu. Na Mazowszu w ramach abolicji pobyt zalegalizowało ponad 3,5 tys. cudzoziemców. Od 2007 r. Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) systematycznie wprowadza dla nich ułatwienia. Nowy system zarządzania ruchem klientów, rozbudowa punktu informacyjnego i strony internetowej – to tylko niektóre z nich. Planowane jest też umawianie wizyt przez stronę internetową oraz śledzenie statusu swojej sprawy on-line. Na Mazowszu składanych jest najwięcej wniosków dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców - 40% skali kraju.

Przedłużenie zezwoleń wydanych w ramach abolicji. Od 1 stycznia do 2 lipca 2012 r. cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogli wystąpić z wnioskiem do wojewody o legalizację swojego pobytu w trybie abolicji.  Otrzymali zezwolenia na pobyt ważne przez 2 lata. Pierwsze decyzje wydano 13.02.2012 r. z terminem ważności do 12.02.2014 r., ostatnia natomiast w grudniu 2012 r. Aby przedłużyć legalny pobyt w Polsce, według aktualnego do 1 maja 2014 r. stanu prawnego, kolejny wniosek należy złożyć co najmniej 45 dni przed upływem ważności aktualnej decyzji. Dotychczas o przedłużenie pobytu wystąpiło do wojewody ponad 450 cudzoziemców. 1 maja br. wchodzi w życie nowa ustawa o cudzoziemcach. Wedle jej zapisów nie będzie już obowiązywał 45 dniowy termin na złożenie kolejnego wniosku. Będzie go można złożyć nawet ostatniego dnia legalnego pobytu. Nowością i udogodnieniem dla cudzoziemców jest też wprowadzenie wspólnego zezwolenia na pobyt i na pracę oraz wydłużenie do 3 lat maksymalnej długości wydawanych zezwoleń na pobyt czasowy. Wprowadzona też będzie personalizacja dokumentu - dzięki cechom biometrycznym. Do postępowań administracyjnych niezakończonych do dnia wejścia w życie nowej ustawy, decyzją ostateczną i wszczętych przed tym dniem będą stosowane dotychczasowe przepisy.

W województwie mazowieckim składanych jest najwięcej wniosków, dotyczących legalizacji pobytu cudzoziemców - 40% skali kraju. Dziennie, w Wydziale Spraw Cudzoziemców (WSC), obsługiwanych jest od 200 do nawet 1100 klientów. Zainteresowanie cudzoziemców pracą i studiami na terenie Warszawy i województwa stale wzrasta. Rocznie WSC obsługuje około 80 tys. osób. "Dokładamy wszelkich starań, zgodnie z misją urzędu „Wojewoda to rząd bliżej społeczeństwa”, aby zwiększająca się liczba klientów, nie miała wpływu na jakość obsługi. W tym celu przeprowadziliśmy szereg zmian mających na celu poprawę obsługi klientów i usprawnienie  pracy Wydziału" – powiedziała Izabela Szewczyk, dyrektor WSC MUW.

Wprowadzono działania, które pomogły zmniejszyć kolejki: system numerkowy oraz odrębną sekcję przyjmowania wniosków, uruchomiono też infolinię. Umożliwiono również składanie wniosków w delegaturach MUW (w Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie, Ostrołęce) oraz w Ogólnomiejskim Punkcie Obsługi Mieszkańców Miasta Stołecznego Warszawy (OPOM), znajdującego się na stacji metra Centrum.  Przyjmowanych jest tam ok. 1/3 wniosków o legalizację pobytu.

Wdrażane są też  ułatwienia w zakresie dostępu do informacji. Od roku 2009 w ramach projektu „Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców”, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej prowadzi w siedzibie Wydziału Punkt Informacyjny. W jego ramach udzielana jest bezpłatna pomoc i doradztwo prawne również po angielsku i francusku. Systematycznie poszerzany jest dostęp do informacji przez stronę internetową. Niezbędne dane dotyczące m.in. pracy cudzoziemców w Polsce są dostępne na www.mazowieckie.pl w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i arabskim. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem systemu umożliwiającego śledzenie statusu swojej sprawy. Od kwietnia br. wprowadzony zostanie kalendarz internetowy umożliwiający umówienie się na wizytę w dogodnym terminie.

WSC  intensywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Od 2008 r. - powołano pełnomocnika ds. kontaktów z NGO oraz Forum Cudzoziemców, które stanowi płaszczyznę współpracy i dialogu między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi i środowiskami migrantów. Dzięki tej inicjatywie Mazowiecki Urząd Wojewódzki został laureatem I edycji konkursu szefa służby cywilnej „Profesjonaliści w służbie obywatelom”, uzyskując razem z dwoma innymi instytucjami tytuł Najbardziej przyjaznego urzędu administracji rządowej. W konkursie wzięły udział 62 jednostki administracji z całej Polski.

Podnoszenie kompetencji urzędników. Pracownicy uczestniczą w szkoleniach z wielokulturowości. Trwają kursy językowe dla 80 pracowników Wydziału na różnych poziomach zaawansowania (j. angielski, rosyjski i francuski). Wprowadzono również standardy obsługi klienta.

Zmiany zostały dobrze ocenione przez cudzoziemców. Od 2009 r. poziom satysfakcji  klienta wzrósł z 40 proc. do 97 proc. Zmniejszyła się też o 80 proc. liczba skarg -  w  2008 r. wpłynęło ich 49, a w roku 2012 – 11. Ocenę funkcjonowania Wydziału Spraw Cudzoziemców przeprowadzono już dwukrotnie, w 2009 roku oraz w 2012 r. W badaniu oceniono funkcjonowanie Wydziału z trzech perspektyw: klienta, pracownika i przedstawiciela NGO. Raport zawiera rekomendacje i propozycje sprawdzonych  rozwiązań, ale również wraca do rekomendacji z roku 2009 i ocenia ich wdrożenie. Z treścią publikacji można zapoznać się tutaj.

Do zadań Wydziału Spraw Cudzoziemców MUW należy prowadzenie postępowań m.in.: w sprawach legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski, wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz potwierdzenia posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego, uznania za obywatela polskiego oraz przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podobne tematy

Podziel / Share
18.02.2014, Ilość wejść: 5155, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry