- Urząd
- Dla Klienta
- Ochrona Danych Osobowych
- Usługi
- Cudzoziemcy
- Paszporty
- Polityka Społeczna
- Zarządzanie Kryzysowe
- Zdrowie
- Aktualności
- Internetowe Konto Pacjenta
- Wojewódzka Komisja do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych
- Gorączka EBOLA
- Konsultanci
- Opieka nad matką i dzieckiem
- Promocja zdrowia
- Ratownictwo
- Rejestry
- Rekomendacje Wojewody Mazowieckiego "Niekorzystne zakończenie ciąży"
- Seniorzy
- Specjalizacje
- Statystyka medyczna
- Mandaty
- Aktualności
- Kontakt
Moje strony
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
HIV/AIDS
30. raz obchodzimy Światowy Dzień AIDS
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Wydarzenie ma na celu skierowanie uwagi publicznej na zagadnienia związane z zapobieganiem, wykrywaniem oraz leczeniem zakażenia HIV oraz wsparciem osób żyjących z HIV i ich rodzin. Dzień ten kojarzony jest również z czerwoną kokardką, symbolem solidarności z żyjącymi z wirusem.
Testy w kierunku HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. W województwie mazowieckim funkcjonuje 5 takich punktów, adresy znajdują się >tutaj<
HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 lipca 2018 r.:
- 23 311 zakażonych ogółem,
- 3 627 zachorowań na AIDS,
- 1 398 chorych zmarło.
Więcej na ten temat: www.pzh.gov.pl
Na dzień 31.10.2018 r. leczeniem ARV objętych było około 10 925 pacjentów, w tym 104 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017 – 2021” (dane KC ds. AIDS). Dzięki nowoczesnej terapii zakażenie HIV traktuje się jako chorobę przewlekłą, natomiast jakość i długość życia osób żyjących z HIV porównywalne są z wartościami uzyskiwanymi w populacji generalnej.
Na świecie żyje 36,7 mln ludzi z HIV/AIDS. W 2016 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,8 mln osób, leczenie antyretrowirusowe otrzymywało 19,5 mln osób z HIV/AIDS, rok wcześniej – 17,1 mln. Od 2005 r. liczba zgonów na AIDS uległa zmniejszeniu o 48%, ale w 2016 r. 1 mln osób zmarło z powodu HIV/AIDS. (źródło: KC AIDS).