Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny

Strona znajduje się w archiwum.

Zmiany w świadczeniach rodzinnych

W dniu 31.03.2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 marca 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 50, poz. 301).

Ustawa wprowadza zmiany dotyczące zasad ustalania prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.

Od wejścia w życie ww. cytowanej ustawy pozostawanie matki dziecka pod opieką medyczną może być potwierdzone zarówno zaświadczeniem lekarskim, jak i zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Na podstawie art. 3 ustawy do końca 2011 roku zawiesza się warunek pozostawania matki dziecka pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Do tego okresu tj. końca 2011 roku, aby uzyskać prawo do tych świadczeń wystarczy przedstawić zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, potwierdzające co najmniej jedno badanie kobiety w okresie ciąży przeprowadzone przez lekarza ginekologa lub położną.

W okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. ustawy zmieniającej, osoby które nie otrzymały dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka z powodu braku zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, mają prawo do ponownego złożenia wniosku o wypłatę tych świadczeń na zasadach określonych w przepisach przejściowych, nawet jeśli dziecko ukończyło 12 miesięcy życia.

Odnośnik do ustawy:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20100500301

Podziel / Share
13.04.2010, Ilość wejść: 1390, Rejestr zmian
do góry