Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny

Strona znajduje się w archiwum.

Uwagi dotyczące sprawozdań z zakresu świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego

  1. Nie należy przekazywać sprawozdań do Urzędu Wojewódzkiego w momencie, gdy wyświetlają się błędy lub ostrzeżenia i brak jest jakichkolwiek wyjaśnień. Rubryka „Uwagi”  na dole sprawozdania służy do wyjaśniania wszelkich niezgodności, jakie pojawiają się w sprawozdaniach. Nieliczna część ośrodków postępuje z powyższymi zaleceniami.
     
  2. Kwoty nienależnie pobranych świadczeń wykazujemy w miesiącu, w którym nastąpił ich zwrot.
     
  3. W sprawozdaniu z funduszu alimentacyjnego w części A wykazujemy kwoty przekazane do budżetu państwa, do gminy wierzyciela oraz do gminy dłużnika w proporcji 60%-20%-20%. Kwoty przekazane do budżetu państwa będą znacznie przekraczały 60% w wypadku, gdy dłużnik przebywa w zakładzie karnym, przebywa za granicą lub jego adres jest nieznany. Automatycznie kwoty przekazane na gminę dłużnika w tych wypadkach będą niższe niż 20%. Natomiast kwoty w gminie wierzyciela zawsze są równe 20% i o tym ośrodki powinny pamiętać.
     
  4. Nieprawidłowością jest, aby ośrodki nie wykazywały żadnych wydatków poniesionych z tytułu postępowania wobec dłużników alimentacyjnych. Co kwartał pojawia ten sam problem, że większość gmin nie wykazuje wydatków poniesionych na ten cel. Takie sprawozdania nie będą przyjmowane przez Urząd Wojewódzki.
     
  5. Należy prawidłowo wykazywać wydatki na wynagrodzenia. Wykazane wydatki powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Wynagrodzenia nie mogą być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w chwili obecnej wynosi 1276 zł. W sprawozdaniach dotyczących funduszu alimentacyjnego powinno się wykazać wynagrodzenie zarówno w Dziale D wiersz  4.1. tj. wydatki na wynagrodzenia jako część wydatków na obsługę wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także w dziale D wiersz 5.1. wydatki na wynagrodzenia jako część wydatków na podejmowanie działań wobec dłużników alimentacyjnych (o ile działania te były podejmowane).
     
  6. Jeśli wypłacane jest wyrównanie jakiegokolwiek świadczenia w danym miesiącu (całe świadczenie) to należy wykazywać dodatkową liczbę świadczeń, tzn. jeśli w miesiącu maju wypłaciliśmy świadczenie + wyrównanie za poprzedni miesiąc, to wtedy wykazujemy 2 wypłacone świadczenia w tym miesiącu.
     
  7. W wierszu G5 w sprawozdaniu z funduszu alimentacyjnego od lutego nie wykazujemy żadnych wartości. Pismo w tej sprawie zostało przesłane do wszystkich w I kwartale roku, a mimo to ok. 10% ośrodków nie stosuje się do w/w pisma.
     
  8. Zanim przekażemy sprawozdania do Urzędu Wojewódzkiego należy wpisać wszystkie dane osoby sporządzającej sprawozdanie ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego numeru telefonu.
     
  9. Sprawozdania w wersji papierowej prosimy przekazywać do Urzędu Wojewódzkiego dopiero po ich zatwierdzeniu w programie.
     
  10. Należy zwracać uwagę na to, aby nie występowały rozbieżności między sprawozdaniem finansowym a sprawozdaniami ze świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego.
Podziel / Share
16.09.2009, Ilość wejść: 3061, Rejestr zmian
do góry