- Urząd
- Dla Klienta
- Ochrona Danych Osobowych
- Usługi
- Cudzoziemcy
- Paszporty
- Polityka Społeczna
- Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
- Program Rodzina 500+ - zmiany od 1 lipca 2019 r.
- Program "Rodzina 500+"
- Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny
- Wspieranie rodziny i piecza zastępcza
- Pomoc społeczna
- Organizacje pozarządowe
- Uchodźcy
- Romowie - program
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Osoby niepełnosprawne
- Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (w sprawie odwołań)
- Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
- Opracowania
- Sprawozdawczość
- Rejestry i wykazy
- Mapa jednostek i placówek pomocy społecznej
- Akty prawne
- Przeciwdziałanie handlowi ludźmi
- Pomoc dla bezdomnych
- Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego
- Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+”
- Program Senior+
- Karta Dużej Rodziny
- Program Dobry Start
- Fundusz solidarnościowy
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Zarządzanie Kryzysowe
- Zdrowie
- Mandaty
- Aktualności
- Kontakt
Moje strony
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny
Strona znajduje się w archiwum.
Uwagi dotyczące sprawozdań z zakresu świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego
-
Nie należy przekazywać sprawozdań do Urzędu Wojewódzkiego w momencie, gdy wyświetlają się błędy lub ostrzeżenia i brak jest jakichkolwiek wyjaśnień. Rubryka „Uwagi” na dole sprawozdania służy do wyjaśniania wszelkich niezgodności, jakie pojawiają się w sprawozdaniach. Nieliczna część ośrodków postępuje z powyższymi zaleceniami.
-
Kwoty nienależnie pobranych świadczeń wykazujemy w miesiącu, w którym nastąpił ich zwrot.
-
W sprawozdaniu z funduszu alimentacyjnego w części A wykazujemy kwoty przekazane do budżetu państwa, do gminy wierzyciela oraz do gminy dłużnika w proporcji 60%-20%-20%. Kwoty przekazane do budżetu państwa będą znacznie przekraczały 60% w wypadku, gdy dłużnik przebywa w zakładzie karnym, przebywa za granicą lub jego adres jest nieznany. Automatycznie kwoty przekazane na gminę dłużnika w tych wypadkach będą niższe niż 20%. Natomiast kwoty w gminie wierzyciela zawsze są równe 20% i o tym ośrodki powinny pamiętać.
-
Nieprawidłowością jest, aby ośrodki nie wykazywały żadnych wydatków poniesionych z tytułu postępowania wobec dłużników alimentacyjnych. Co kwartał pojawia ten sam problem, że większość gmin nie wykazuje wydatków poniesionych na ten cel. Takie sprawozdania nie będą przyjmowane przez Urząd Wojewódzki.
-
Należy prawidłowo wykazywać wydatki na wynagrodzenia. Wykazane wydatki powinny być zgodne ze stanem faktycznym. Wynagrodzenia nie mogą być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w chwili obecnej wynosi 1276 zł. W sprawozdaniach dotyczących funduszu alimentacyjnego powinno się wykazać wynagrodzenie zarówno w Dziale D wiersz 4.1. tj. wydatki na wynagrodzenia jako część wydatków na obsługę wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego, a także w dziale D wiersz 5.1. wydatki na wynagrodzenia jako część wydatków na podejmowanie działań wobec dłużników alimentacyjnych (o ile działania te były podejmowane).
-
Jeśli wypłacane jest wyrównanie jakiegokolwiek świadczenia w danym miesiącu (całe świadczenie) to należy wykazywać dodatkową liczbę świadczeń, tzn. jeśli w miesiącu maju wypłaciliśmy świadczenie + wyrównanie za poprzedni miesiąc, to wtedy wykazujemy 2 wypłacone świadczenia w tym miesiącu.
-
W wierszu G5 w sprawozdaniu z funduszu alimentacyjnego od lutego nie wykazujemy żadnych wartości. Pismo w tej sprawie zostało przesłane do wszystkich w I kwartale roku, a mimo to ok. 10% ośrodków nie stosuje się do w/w pisma.
-
Zanim przekażemy sprawozdania do Urzędu Wojewódzkiego należy wpisać wszystkie dane osoby sporządzającej sprawozdanie ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego numeru telefonu.
-
Sprawozdania w wersji papierowej prosimy przekazywać do Urzędu Wojewódzkiego dopiero po ich zatwierdzeniu w programie.
-
Należy zwracać uwagę na to, aby nie występowały rozbieżności między sprawozdaniem finansowym a sprawozdaniami ze świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego.
16.09.2009, Ilość wejść: 3061,
Rejestr zmian