Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Nabór ofert na 2019 rok

Moduł 3: Komunikat ws. ogłoszenia wyników naboru / MALUCH+ 2019

Uprzejmie informujemy, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w dniu 27 lutego 2019r. zamieścił na stronie internetowej resortu wyniki wszystkich modułów konkursu Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” 2019 (dalej Program Maluch+ 2019).

W ramach modułu 3, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznał dofinansowanie wszystkim ofertom złożonym przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego zakwalifikowanym przez wojewodów. Dokonano podziału środków z uwzględnieniem następujących kryteriów:

  1. liczba miejsc opieki w gminie  w stosunku do liczby miejsc dzieci w wieku 1-2 lata (punktacja od 0 do 1, gdzie 0 pkt przypisano największej wartości a 1 pkt najmniejszej wartości),
  2. liczba instytucji opieki (punktacja od 0 do 1 pkt, gdzie 0 pkt przypisano największej wartości a 1 najmniejszej wartości),
  3. sytuacja na lokalnym rynku pracy – stopa bezrobocia (punktacja od 0 do 1 pkt, gdzie 0 przypisano najmniejszej wartości, a 1 największej wartości).

Łącznie instytucja mogła otrzymać do 3 pkt. Instytucje otrzymały od 0,690 do 2,842 punktów. Przyznano dofinansowanie do tworzenia miejsc opieki w wysokości wnioskowanego zapotrzebowania instytucjom, które otrzymały od 1,760 do 2,842 pkt. Instytucjom, które otrzymały od 0,690 do 1,745 pkt. przyznano 20% wnioskowanego zapotrzebowania do tworzenia miejsc opieki.

Przeciętna miesięczna wysokość dofinansowania na zapewnienie funkcjonowania 1 miejsca opieki wynosi 100 zł.

Środki dofinansowania pochodzą z Funduszu Pracy i rezerwy celowej. Instytucjom z terenu gmin, leżących w powiatach ze stopą bezrobocia powyżej 5,5% przypisano środki z Funduszu Pracy, instytucjom z gmin, leżących w powiatach ze stopą bezrobocia poniżej 5,5% – rezerwę celową, a dla instytucji z gmin, leżących w powiatach  ze stopą bezrobocia równą 5,5% – zarówno środki z Funduszu Pracy i rezerwy celowej. Podział dofinansowania beneficjentów modułu 3 ze wskazaniem przypisanego źródła dofinansowania  znajduje się w załączniku nr 1 Wyniki Konkursu Maluch + 2019 Moduł 3.

 

Obowiązki beneficjentów ujętych na liście podmiotów zakwalifikowanych do uzyskania dofinansowania w module 3 po ogłoszeniu wyników konkursu:

Zgodnie z pkt 6.1.1. Programu Maluch+ 2019 oferenci zakwalifikowani do otrzymania dofinansowania są zobowiązani w terminie 7 dni roboczych od dnia ogłoszenia wyników konkursu przez Ministerstwo dostarczyć do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na adres:

 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
Biuro Rozwoju i Inwestycji
Pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa

 

lub za pośrednictwem platformy ePUAP Oświadczenie o przyjęciu dotacjizałącznik nr 19 do Programu „MALUCH +„ 2019, moduł 3 bądź Oświadczenie o przyjęciu środków z Funduszu Pracyzałącznik nr 20 do Programu „MALUCH + „ 2019, moduł 3, stosownie do przypisanego źródła dofinansowania dla danej instytucji opieki w wynikach konkursu. W przypadku uzyskania przez beneficjenta z modułu 3 dofinansowania z dwóch źródeł – z rezerwy celowej i Funduszu Pracy – jest on zobowiązany do złożenia zarówno oświadczenia o przyjęciu dotacji i środków z Funduszu Pracy, z uwzględnieniem kwoty przyznanej z danego źródła.

Oświadczenie o przyjęciu dotacji musi być podpisane przez beneficjenta lub osoby upoważnione, należy złożyć je dla każdej instytucji opieki osobno w nieprzekraczalnym terminie do 8 marca 2019 roku. Za datę złożenia oświadczenia o przyjęciu dotacji rozumie się datę jego wpływu do MUW w Warszawie. Niezłożenie w ww. terminie Oświadczenia o przyjęciu dotacji będzie równoważne z rezygnacją z udziału w programie Maluch.

Wraz z oświadczeniem o przyjęciu dotacji lub środków z Funduszu Pracy beneficjenci modułu 3 zobowiązani są także do przedłożenia:

  1. poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, w którym będzie prowadzony żłobek, klub dziecięcy lub będzie sprawowana opieka przez dziennego opiekuna (np. akt własności, umowa najmu), przy czym zastrzegamy, że przed podpisaniem umowy wojewoda ma prawo żądania wglądu do oryginału ww. dokumentu.
  2. programu inwestycji w zakresie określonym w § 6 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 2010r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa, według wzoru będącego załącznikiem nr 10 do Programu – w przypadku gdy ich oferta konkursowa dotyczy inwestycji budowalnej, tj. w przypadku wykonywania robót budowalnych, o których mowa w art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (z wyjątkiem remontu) [jeśli dotyczy].
  3. w przypadku uczelni (lub podmiotu współpracującego) - regulaminu instytucji opieki nad małymi dziećmi zawierającego postanowienie o przeznaczeniu miejsc opieki dla dzieci osób, o których mowa w pkt. 5.2.4 Programu, zaś w przypadku instytucji niewpisanych jeszcze do właściwego rejestru lub wykazu, uczelnia lub podmiot współpracujący składa zobowiązanie do dostarczenia regulaminu z takimi postanowieniem w terminie 14 dni roboczych od dnia uzyskania wpisu do właściwego rejestru lub wykazu - [jeśli dotyczy].

 

Jednocześnie, Beneficjentom modułu 3, którym przyznana została także część dofinansowania na funkcjonowanie miejsc opieki, przypominamy o obowiązku poinformowania rodziców o fakcie zakwalifikowania się do Programu w zakresie otrzymania dofinansowania do funkcjonowania miejsc opieki, o kwocie przyznanego dofinansowania na 1 dziecko w ujęciu miesięcznym oraz o okresie dofinansowania, w pierwszym możliwym terminie po utworzeniu instytucji opieki (zapis pkt 6.2.1 Programu). Powyższy obowiązek należy udokumentować, poprzez zebranie stosownych oświadczeń rodziców tj. podpisów rodzica/ów na załączonym formularzu nr 2 Informacja dla rodziców o zakwalifikowaniu się do Malucha 2019_Moduł 3. Ww. oświadczenia rodziców (indywidualne lub zbiorowe) oraz wpis instytucji opieki do rejestru żłobków i klubów dziecięcych bądź do wykazu dziennych opiekunów (lub zmiana w powyższym wpisie) będą dokumentami wymaganymi przez Wojewodę i podlegającymi weryfikacji przed wypłatą części dofinansowania na funkcjonowanie miejsc opieki.

Nadmieniamy również, że:

  • dofinansowanie może zostać przeznaczone na refundację poniesionych wydatków lub w formie zaliczki, z uwzględnieniem tego, że za koszty kwalifikowane uznaje się wyłącznie wydatki na działania realizowane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku;
  • prowadzenie żłobka, klubu dziecięcego, bycie dziennym opiekunem/zatrudnianie dziennego opiekuna wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. W tej sytuacji, podmiot zakwalifikowany do Programu zobowiązany jest do prowadzenia działalności gospodarczej;

w przypadku osób fizycznych kosztami kwalifikowalnymi zadania będą wyłącznie koszty poniesione w okresie prowadzenia przez te osoby działalności gospodarczej, tj. od daty uzyskania wpisu do Centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej.

Podziel / Share
01.03.2019, Ilość wejść: 905, Rejestr zmian
do góry