- Urząd
- Dla Klienta
- Ochrona Danych Osobowych
- Usługi
- Cudzoziemcy
- Paszporty
- Polityka Społeczna
- Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
- Program Rodzina 500+ - zmiany od 1 lipca 2019 r.
- Program "Rodzina 500+"
- Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny
- Wspieranie rodziny i piecza zastępcza
- Pomoc społeczna
- Organizacje pozarządowe
- Uchodźcy
- Romowie - program
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Osoby niepełnosprawne
- Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (w sprawie odwołań)
- Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
- Opracowania
- Sprawozdawczość
- Rejestry i wykazy
- Mapa jednostek i placówek pomocy społecznej
- Akty prawne
- Przeciwdziałanie handlowi ludźmi
- Pomoc dla bezdomnych
- Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego
- Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+”
- Program Senior+
- Karta Dużej Rodziny
- Program Dobry Start
- Fundusz solidarnościowy
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Zarządzanie Kryzysowe
- Zdrowie
- Mandaty
- Aktualności
- Kontakt
Moje strony
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Aktualności
Strona znajduje się w archiwum.
„Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie" - przewodnik dla pracowników oświaty i służby zdrowia
Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego informuje, iż Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy „Niebieska Linia” zakończyło projekt pn. „Algorytmy działania w przypadkach przemocy w rodzinie", który miał na celu stworzenie narządzi do diagnozowania i reagowania na przypadki przemocy możliwe do wykrycia w praktyce pracy pracowników ochrony zdrowia i pracowników oświaty (projekt realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG).
Przypominamy, iż zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr180, poz. 1493 z późn. zm.) przedstawiciele każdej ze służb, które w praktyce zawodowej stykają się z osobami doznającymi przemocy w rodzinie, powinni aktywnie i profesjonalnie włączać się w system powstrzymywania przemocy i pomocy osobom pokrzywdzonym. Narzędziem do podejmowania interwencji w przypadkach podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie jest procedura „Niebieskie Karty”, szczegółowo opisana w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. 2011 nr 209 poz. 1245). Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zobowiązała przedstawicieli pięciu służb do wszczynania tej procedury, w tym m.in. przedstawicieli ochrony zdrowia i oświaty.
Doświadczenia w stosowaniu procedury „Niebieskie Karty” na terenie województwa mazowieckiego pokazują, iż przedstawiciele oświaty i służby zdrowia dużo rzadziej wszczynają procedurę niż przedstawiciele policji i pomocy społecznej. W 2014 roku jedynie 2,3 % wszystkich procedur zostało wszczętych przez przedstawicieli oświaty oraz 1,4 % wszystkich procedur zostało wszczętych przez przedstawicieli ochrony zdrowia.
Wypracowane narzędzie ma na celu ułatwienie pracownikom ochrony zdrowia i oświaty podjęcie właściwej decyzji co do sposobu postępowania wobec dziecka, bądź osoby dorosłej w przypadku podejrzenia doznawania przemocy. Narzędzie ma stanowić pomoc do sprawdzenia podejrzenia czy konkretna osoba doznaje przemocy w rodzinie. Służyć ma do tego:
- broszura „Postępowanie w związku z wystąpieniem przemocy w rodzinie - Przewodnik dla pracowników ochrony zdrowia”, podzielona na dwie części: pierwsza dotyczy sytuacji, gdy krzywdzona jest osoba dorosła, druga część jest poświęcona dzieciom. Przewodnik powstał wraz ze specjalnie opracowanym kwestionariuszem oceny ryzyka oraz algorytmem postępowania w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie (różne w przypadku podejrzenia przemocy wobec dziecka i wobec osoby dorosłej),
- broszura pod nazwą: „Postępowanie w związku z wystąpieniem przemocy wobec dziecka - Przewodnik dla pracowników oświaty” wraz z kwestionariuszem oceny ryzyka oraz algorytmem postępowania w przypadku podejrzenia przemocy w rodzinie wobec dzieci starszych oraz wobec dzieci młodszych. Dokumenty o których mowa wyżej wypracowane w ramach projektu dostępne są pod poniższymi adresami (istnieje możliwość pobrania plików, zapoznania się z nimi i ewentualnego wydrukowania dokumentów):
http://www.niebieskalinia.pl/algorytmy/dla-oswiaty
http://www.niebieskalinia.pl/algorytmy/dla-ochrony-zdrowia
Strona projektu: www.algorytmy.niebieskalinia.pl.