- Urząd
- Dla Klienta
- Ochrona Danych Osobowych
- Usługi
- Cudzoziemcy
- Paszporty
- Polityka Społeczna
- Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego
- Program Rodzina 500+ - zmiany od 1 lipca 2019 r.
- Program "Rodzina 500+"
- Świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny
- Wspieranie rodziny i piecza zastępcza
- Pomoc społeczna
- Organizacje pozarządowe
- Uchodźcy
- Romowie - program
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
- Osoby niepełnosprawne
- Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (w sprawie odwołań)
- Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
- Opracowania
- Sprawozdawczość
- Rejestry i wykazy
- Mapa jednostek i placówek pomocy społecznej
- Akty prawne
- Przeciwdziałanie handlowi ludźmi
- Pomoc dla bezdomnych
- Dodatek energetyczny dla odbiorcy wrażliwego
- Resortowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+”
- Program Senior+
- Karta Dużej Rodziny
- Program Dobry Start
- Fundusz solidarnościowy
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi
- Zarządzanie Kryzysowe
- Zdrowie
- Mandaty
- Aktualności
- Kontakt
Moje strony
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Pomoc społeczna
Strona znajduje się w archiwum.
Informacja dla gmin, powiatów i placówek pomocowych - diagnoza liczby osób bezdomnych oraz obowiązki sprawozdawcze
W związku z rozpoczynającym się okresem zimowym Minister Pracy i Polityki Społecznej wystąpił do wojewodów z prośbą o koordynację działań związanych ze wsparciem oraz diagnozą sytuacji osób bezdomnych.
Dla określenia liczby osób bezdomnych przebywających w placówkach pomocowych oraz miejscach niemieszkalnych, wzorem lat poprzednich, został wyznaczony termin ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. Dla uniknięcia niebezpieczeństwa podwójnego liczenia tych samych osób badanie powinno być przeprowadzone w tym samym terminie we wszystkich gminach w skali kraju. Za realizację badania odpowiadają gminni koordynatorzy badania. Istotną rolę dla właściwego przeprowadzenia badania odgrywa współpraca ośrodków pomocy społecznej, straży gminnych (miejskich), policji, organizacji pozarządowych, zwłaszcza realizujących programy streetworkerskie w zakresie bezdomności. Szczegółowe zasady przeprowadzenia badania Minister Pracy i Polityki Społecznej określił w dokumencie, którzy można pobrać ze strony Ministerstwa.
Wyniki badania oraz sprawozdanie z działań na rzecz ludzi bezdomnych za 2014 r. w formie sprawozdania jednorazowego o nazwie: DPS-IV-52-IR/2015 za pośrednictwem Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS), udostępnionej jednostkom organizacyjnym pomocy społecznej (OPS, PCPR, ROPS), powinny zostać wprowadzone w następującym trybie:
- gminy (OPS) aktywują tymczasowy dostęp do aplikacji placówkom pomocowym dla osób bezdomnych (zarówno placówkom noclegowym, jak również placówkom pomocy doraźnej i specjalistycznej). Instrukcja do pobrania tutaj.
- placówki pomocowe wprowadzają swe dane do dnia 27 marca 2015 r.
- gminy, powiaty i marszałkowie województw wprowadzają właściwe dla siebie dane do dnia 3 kwietnia 2015 r.
- wojewodowie są zobowiązani zatwierdzić i przekazać sprawozdanie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej do dnia 17 kwietnia 2015 r.
Ponadto w celu efektywnej realizacji zadań w zakresie koordynacji pomocy dla osób bezdomnych oraz działań zapobiegających przypadkom zamarznięć w sezonie zimowym, należy informować wojewodów o przypadkach, w których zabrakło miejsca noclegowego dla osoby bezdomnej oraz o innych niepożądanych zjawiskach w zakresie pomocy osobom bezdomnym; o działaniach podejmowanych celem zwiększenia liczby miejsc noclegowych, jeśli aktualna liczba miejsc okazała się niewystarczająca; o problemach z dostępnością miejsc noclegowych w placówkach „niskoprogowych” oraz o przypadkach zamarznięć.