- Urząd
- Dla Klienta
- Ochrona Danych Osobowych
- Usługi
- Cudzoziemcy
- Paszporty
- Polityka Społeczna
- Zarządzanie Kryzysowe
- Zdrowie
- Mandaty
- Aktualności
- Kontakt
Moje strony
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Studia i absolwenci
Kogo dotyczy wniosek?
STUDENCI
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach składa Cudzoziemiec, którego celem pobytu w Polsce jest kształcenie się na stacjonarnych studiach wyższych lub studiach doktoranckich oraz cudzoziemiec zamierzający odbyć kurs przygotowawczy do podjęcia nauki na takich studiach w języku polskim, o ile okoliczności te uzasadniają jego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 3 miesiące.
Uwaga! W przypadku osób studiujących niestacjonarnie, należy złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy ze względu na inne okoliczności - nauka. Więcej informacji: Kliknij.
Pierwszego zezwolenia w celu kształcenia się na studiach, cudzoziemcowi, który podejmuje studia na pierwszym roku, udziela się na okres 15 miesięcy. Jeśli studia uzasadniają pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres krótszy niż 1 rok, pierwszego zezwolenia na pierwszym roku udziela się na czas trwania roku akademickiego lub studiów, przedłużony o 3 miesiące.
Kolejne zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach udzielane jest na okres studiów, przedłużony o 3 miesiące, nie dłuższy jednak niż 3 lata.
Pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach ale na kolejnym roku studiów udzielane jest na okres studiów, nie dłużej niż na 3 lata.
Zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców zamierzających odbyć kurs przygotowawczy do podjęcia nauki na studiach, udziela się na okres trwania tego kursu przedłużony o 3 miesiące.
Po uzyskaniu tego zezwolenia cudzoziemiec może wykonywać pracę w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę. W karcie pobytu, wydanej w związku z udzieleniem cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, zamieszczana jest adnotacja ,,dostęp do rynku pracy”.
Uwaga: Powyższego zezwolenia nie mogą uzyskać m.in. cudzoziemcy, którzy wykonują pracę lub prowadzą działalność gospodarczą na terytorium RP, chyba że ubiegają się o udzielenie kolejnego zezwolenia w celu kształcenia się na studiach.
ABSOLWENCI
Zezwolenie na pobyt czasowy dla absolwenta polskiej uczelni poszukującego pracy lub planującego rozpocząć wykonywanie działalności gospodarczej udzielane jest jednorazowo, bezpośrednio po zakończeniu studiów na okres 1 roku. Zezwolenie to nie przyznaje prawa do wykonywania pracy na terytorium Polski. W celu podjęcia zatrudniania należy dodatkowo uzyskać zezwolenie na pracę, chyba że nie jest ono wymagane. Absolwenci stacjonarnych studiów wyższych na polskich uczelniach zwolnieni są z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę.
MOBILNOŚĆ STUDENTA
Informacja dla osób, posiadających dokument pobytowy z adnotacją ,,student”, wydany w innym państwie UE, uczestniczących w programach wymiany z uczelniami w Polsce
Posiadacze dokumentu pobytowego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia Rady (WE) nr 1030/2002 z dnia 13 czerwca 2002 r. ustanawiającego jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich (Dz. Urz. UE L 157 z dnia 15.06.2002, str. 1, z późn. zm.) lub wizy długoterminowej, z adnotacją „student”, wydanego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej stosujące dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie, programach wymiany młodzieży szkolnej lub projektach edukacyjnych oraz podjęcia pracy w charakterze au pair (wersja przekształcona) (Dz. Urz. UE L 132 z 21.05.2016, str. 21) (nie dotyczy to zatem dokumentów pobytowych wydanych przez Wielką Brytanię, Irlandię oraz Danię), w tym przez państwo nie należące do obszaru Schengen, mogą korzystać z mobilności studenta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie nieprzekraczającym okresu ważności tego dokumentu pobytowego lub wizy długoterminowej, co oznacza prawo do wjazdu, pobytu w celu kontynuacji lub uzupełnienia studiów podjętych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej w okresie do 360 dni, niezależnie od możliwości korzystania z tej mobilności w innych państwach członkowskich UE stosujących dyrektywę 2016/801/UE, na określonych warunkach.
Cudzoziemiec będący studentem lub doktorantem może skorzystać z mobilności studenta, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1) celem jego pobytu na terytorium Polski jest kontynuacja lub uzupełnienie studiów podjętych na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
2) cudzoziemiec jest objęty programem unijnym lub programem wielostronnym obejmującym środki w zakresie mobilności lub porozumieniem między przynajmniej dwiema instytucjami szkolnictwa wyższego przewidującym mobilność wewnątrzunijną (np. Erasmus);
3) posiadany przez cudzoziemca dokument pobytowy, o którym mowa w art. 1 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 1030/2002, lub wiza długoterminowa, wydane przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej, zawiera adnotację „student”;
4) okres pobytu w Polsce nie przekracza 360 dni.
Warunkiem skorzystania przez cudzoziemca z mobilności studenta na terytorium Polski jest, aby Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
- otrzymał zawiadomienie o zamiarze korzystania przez cudzoziemca z tej mobilności od jednostki prowadzącej studia mającej siedzibę na terytorium Polski, zatwierdzonej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, chyba że ta jednostka nie podlega obowiązkowi zatwierdzenia, albo od jednostki prowadzącej studia, która nie podlega obowiązkowi zatwierdzenia, w stosunku do której nie została wydana decyzja o zakazie przyjmowania cudzoziemców,
- nie wydał decyzji o sprzeciwie w terminie 30 dni.
Zawiadomienie powinno być sporządzone w języku polskim, wnosi się je w formie pisemnej, w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej wnoszonej na elektroniczną skrzynkę podawczą Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Zawiadomienia tego nie składa się do wojewody.
Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców: Kliknij.