- Urząd
- Dla Klienta
- Ochrona Danych Osobowych
- Usługi
- Cudzoziemcy
- Paszporty
- Polityka Społeczna
- Zarządzanie Kryzysowe
- Zdrowie
- Mandaty
- Aktualności
- Kontakt
Moje strony
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Stażyści i wolontariat
Kogo dotyczy wniosek?
STAŻ
Zezwolenie na pobyt czasowy dla stażystów, o którym mowa w art. 157a ustawy o cudzoziemcach, może zsotać udzielone cudzoziemcom, których celem pobytu w Polsce jest odbycie stażu u organizatora stażu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zezwolenia udziela się na okres niezbędny do realizacji umowy, na podstawie której cudzoziemiec będzie odbywał staż, na okres powyżej 3 miesięcy, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy. Kolejnego zezwolenia można udzielić jednorazowo na okres niezbędny do zakończenia realizacji umowy dotyczącej odbywania stażu, nie dłuższy niż 6 miesięcy. Poza wykonywaniem stażu, zezwolenie to nie przyznaje prawa do wykonywania pracy na terytorium Polski. W celu podjęcia zatrudniania należy dodatkowo uzyskać zezwolenie na pracę, chyba że nie jest ono wymagane.
Umowa, na podstawie której cudzoziemiec będzie odbywał staż
Umowa ta może być zawarta pomiędzy cudzoziemcem a organizatorem stażu, który jest osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, w której odbywa się staż, mającą siedzibę na terytorium Polski. Organizator stażu musi być zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Aktualna lista zatwierdzonych organizatorów stażu jest ogłaszana w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw wewnętrznych (strona MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia ).
Staż oznacza wykonywanie przez cudzoziemca zadań w celu nabycia wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, niestanowiące wykonywania pracy, na podstawie umowy z organizatorem stażu. Staż powinien być adekwatny do dziedziny i poziomu ukończonych lub odbywanych studiów.
Umowa, na podstawie której cudzoziemiec będzie odbywał staż, powinna być zawarta w formie pisemnej z organizatorem stażu oraz powinna określać:
a) opis programu stażu, zawierający informacje o jego celu edukacyjnym lub składnikach edukacyjnych, szkoleniu teoretycznym i praktycznym, stanowisku, na którym będzie odbywać się staż, języku, w którym będzie odbywał się staż, poziomie biegłości językowej niezbędnej do odbywania stażu, zakresie i rodzaju wykonywanych zadań, zakresie wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego, przewidzianych do nabycia,
b) czas trwania stażu,
c) warunki odbywania i nadzorowania stażu, w tym określenie miejsca wykonywania stażu oraz wyznaczenie opiekuna stażysty,
d) godziny odbywania stażu,
e) prawa i obowiązki stron dotyczące:
– pokrywania kosztów odbywania stażu,
– niezbędnych badań lekarskich,
– ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków,
– dni wolnych,
– warunków rozwiązania umowy,
f) sposób potwierdzenia zdobytej wiedzy, umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego;
Dodatkowo organizator stażu powinien wydać cudzoziemcowi pisemne oświadczenie, w którym zobowiązuje się do poniesienia kosztów związanych z wydaniem i wykonaniem decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, jeżeli decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu została wydana i wykonana przed upływem 6 miesięcy od dnia wygaśnięcia umowy dotyczącej odbywania stażu, a podstawą wydania tej decyzji był pobyt cudzoziemca na terytorium Polski bez ważnej wizy, jeżeli była wymagana, lub innego ważnego dokumentu uprawniającego go do wjazdu na to terytorium i pobytu na nim.
WOLONTARIAT
Zezwolenie na pobyt czasowy dla wolonatriuszy, o którym mowa w art. 157g ustawy o cudzoziemcach, może zostać udzielone cudzoziemcom, których celem pobytu w Polsce jest udział w programie wolontariatu europejskiego. Zezwolenia udziela się na okres niezbędny do realizacji umowy, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz, na okres powyżej 3 miesięcy, nie dłuższy jednak niż 1 rok, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenia.
Umowa, na podstawie której ma być wykonywane świadczenie jako wolontariusz
Jednostka organizacyjna, na rzecz której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz powinna być zatwierdzona przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (strona MSWiA: https://www.gov.pl/web/mswia ).
Aktualna lista zatwierdzonych jednostek organizacyjna, na rzecz której cudzoziemcy mogą wykonywać świadczenia jako wolontariusz jest ogłaszana w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Umowa, na podstawie której cudzoziemiec ma wykonywać świadczenia jako wolontariusz powinna być zawarta z jednostką organizacyjną, na rzecz której cudzoziemiec ma wykonywać te świadczenia oraz określać:
a) opis wolontariatu,
b) czas trwania wolontariatu,
c) warunki odbywania i nadzorowania wolontariatu,
d) godziny wykonywania świadczeń,
e) środki na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania cudzoziemca i minimalną kwotę kieszonkowego otrzymywanego przez cudzoziemca,
f) szkolenia cudzoziemca, które są niezbędne do wykonywania świadczeń;