- Urząd
- Dla Klienta
- Ochrona Danych Osobowych
- Usługi
- Cudzoziemcy
- Paszporty
- Polityka Społeczna
- Zarządzanie Kryzysowe
- Zdrowie
- Mandaty
- Aktualności
- Kontakt
Moje strony
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Pobyt z rodziną
Członek rodziny obywatela polskiego
Małżonek obywatela polskiego i jego małoletnie dziecko:
Dotyczy:
- cudzoziemca, będącego małżonkiem polskiego obywatela;
- małoletnich dzieci małżonka polskiego obywatela, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy dla członka rodziny polskiego obywatela lub zezwolenie na pobyt stały udzielone w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z obywatelem polskim.
Zezwolenie na pobyt czasowy udzielane jest na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy do 3 lat, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenia.
Zezwolenie na pobyt udzielone cudzoziemcowi, małżonkowi obywatela Polski, uprawnia go do wykonywania pracy bez konieczności posiadania dodatkowego zezwolenia na pracę. W karcie pobytu, wydanej w związku z udzieleniem cudzoziemcowi tego zezwolenia, zamieszczana jest adnotacja ,,dostęp do rynku pracy”.
UWAGA!
Dla dziecka obywatela polskiego pozostającego pod jego władzą rodzicielską można złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały: Kliknij
Małżonkowi obywatela RP, który pozostaje z nim w związku małżeńskim przez co najmniej 3 lata i przez co najmniej 2 lata przebywał na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, również może zostać udzielone zezwolenie na pobyt stały. Szczegółowe informacje: Kliknij.
Inni członkowie rodziny obywatela RP i osoby prowadzące z nim życie rodzinne
Zezwolenie na pobyt czasowy może zostać udzielone również innym członkom rodziny obywatela RP , niż małżonek i małoletni pasierb, jeśli przebywają oni w Polsce
- ze względu na zależność finansową od niego lub pozostawanie z nim w gospodarstwie domowym, w kraju, z którego przybył cudzoziemiec, lub
- powodu poważnych względów zdrowotnych wymagających osobistej opieki ze strony tego obywatela.
Wniosek o udzielenie zezwolenia może złożyć również cudzoziemiec, prowadzący życie rodzinne w rozumieniu Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z zamieszkującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polskim obywatelem, z którym przebywa wspólnie na tym terytorium.
Zezwolenie na pobyt czasowy udzielane jest na okres niezbędny do realizacji celu pobytu cudzoziemca na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy do 3 lat, z możliwością ubiegania się o kolejne zezwolenia.
Zezwolenie to nie przyznaje prawa do wykonywania pracy na terytorium Polski. W celu podjęcia zatrudniania należy dodatkowo uzyskać zezwolenie na pracę, chyba że nie jest ono wymagane.