Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa ustawa o obywatelstwie polskim

Dnia 15 sierpnia 2012 r. weszła w życie ustawa o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 161). Informacje związane z wejściem w życie nowej ustawy udzielane są pod numerami telefonów 22 695 65 51, 22 695 65 62.

Z tekstem ustawy można zapoznać się na stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej:

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000161

Zgodnie z art. 4 ustawy o obywatelstwie polskim z dnia 2 kwietnia 2009 r. obywatelstwo polskie nabywa się: z mocy prawa, przez nadanie obywatelstwa polskiego, uznanie za obywatela polskiego oraz przez przywrócenie obywatelstwa polskiego.

Nabycie obywatelstwa polskiego z mocy prawa

Dziecko nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie w przypadku gdy co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim; urodziło się na terytorium RP, a jego rodzice są nieznani, nie posiadają żadnego obywatelstwa lub ich obywatelstwo jest nieokreślone oraz gdy zostało znalezione na terytorium RP, a jego rodzice są nieznani.

Małoletni cudzoziemiec, przysposobiony przez osobę lub osoby posiadające obywatelstwo polskie, nabywa obywatelstwo polskie, jeżeli przysposobienie pełne nastąpiło przed ukończeniem przez niego 16 lat. Przyjmuje się wówczas, że małoletni cudzoziemiec nabył obywatelstwo polskie z dniem urodzenia.

Wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego należy złożyć do właściwego wojewody.

O właściwości miejscowej wojewody stanowią kolejno: miejsce zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, miejsce jej pobytu, miejsce jej ostatniego zamieszkania lub pobytu. W razie braku tych podstaw, właściwy jest Wojewoda Mazowiecki.

Nadanie obywatelstwa polskiego

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek. Nadanie obywatelstwa polskiego małoletniemu cudzoziemcowi następuje na wniosek jego przedstawicieli ustawowych.

Cudzoziemiec nabywa obywatelstwo polskie w dniu wydania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o nadaniu obywatelstwa polskiego.

Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego składa się za pośrednictwem wojewody lub konsula, osobiście lub korespondencyjnie
z podpisem urzędowo poświadczonym
.

Uznanie za obywatela polskiego

Uznanie za obywatela polskiego następuje na wniosek cudzoziemca, a w przypadku małoletniego cudzoziemca na wniosek jego przedstawicieli ustawowych.

Za obywatela polskiego uznaje się:

  1. cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 3 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub na podstawie prawa stałego pobytu, który posiada w Polsce stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego,
  2. cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub na podstawie prawa stałego pobytu, który: pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim lub nie posiada żadnego obywatelstwa,
  3. cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, które uzyskał w związku z posiadaniem statusu uchodźcy nadanego w Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. małoletniego cudzoziemca, którego jedno z rodziców jest obywatelem polskim, przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub prawa stałego pobytu, a drugie z rodziców nieposiadajace obywatelstwa polskiego wyraziło zgodę na to uznanie,
  5. małoletniego cudzoziemca, którego co najmniej jednemu z rodziców zostało przywrócone obywatelstwo polskie, jeżeli małoletni przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub prawa stałego pobytu, a drugie z rodziców nieposiadajace obywatelstwa polskiego wyraziło zgodę na to uznanie,
  6. cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie i legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 10 lat, który spełnia łącznie następujące warunki: posiada zezwolenie na osiedlenie się, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub prawo stałego pobytu oraz posiada w Rzeczypospolitej Polskiej stabilne i regularne źródło dochodu oraz tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego,
  7. cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej od 2 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, które uzyskał w związku z polskim pochodzeniem.

Cudzoziemiec, który ubiega się o uznanie za obywatela polskiego (z wyjątkiem osób małoletnich) obowiązany jest posiadać znajomość języka polskiego potwierdzoną urzędowym poświadczeniem określonym w ustawie o języku polskim z dnia 7 października 1999 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 999 ze zm.), świadectwem ukończenia szkoły w Rzeczypospolitej Polskiej lub świadectwem ukończenia szkoły za granicą z wykładowym językiem polskim.

Więcej informacji na temat urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego można uzyskać na stronie internetowej: www.certyfikatpolski.pl

Wniosek o uznanie za obywatela polskiego składa się do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której postępowanie dotyczy.

Przywrócenie obywatelstwa

Z procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego, która obowiązuje od 15 maja 2012 r.  mogą skorzystać osoby, które w przeszłości posiadały obywatelstwo polskie i utraciły je przed dniem 1 stycznia 1999 r.  na podstawie przepisów wskazanych w ustawie, tj. na podstawie  ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 7, poz. 44, z późn. zm.), ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 25) oraz ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353, z późn. zm.).

Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego składa się do Ministra Spraw Wewnętrznych z tym zastrzeżeniem, że cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Więcej informacji na temat procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego można uzyskać na stronie internetowej Ministra Spraw Wewnętrznych:

http://www.msw.gov.pl/portal/pl/797/1023 /Przywrocenie_obywatelstwa_polskiego.html

 

  Komórka odpowiedzialna za realizację sprawy

Wydział Spraw Cudzoziemców
Oddział ds. Obywatelstwa i Repatriacji

00-950 Warszawa
pl. Bankowy 3/5
 +48 22 695 65 67
 obywatelstwo@mazowieckie.pl

Podziel / Share
13.08.2012, Ilość wejść: 22403, Rejestr zmian
do góry