Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

12.12.2011

Bezpieczeństwo i przygotowania do Euro

Badania społeczne na temat bezpieczeństwa w województwie oraz stan przygotowań do Euro 2012 to najważniejsze zagadnienia omawiane w trakcie obrad kolegium wojewody. Zebraniem kierował Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W ramach „Polskiego Badania Przestępczości”, dokumentu opracowanego przez Komendę Główną Policji, przepytano ok. 1000 respondentów. Odpowiadali oni na pytania związane z m.in. skutecznością pracy policji, poczuciem bezpieczeństwa oraz największymi zagrożeniami występujących w miejscu zamieszkania. Łącznie poruszono 13 zagadnień. W stosunku do 2009 roku Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu odnotowała zmiany pozytywne w 4 obszarach (zmniejszyło się poczucie zagrożenia związane z: niebezpiecznie jeżdżącymi kierowcami, niszczeniem mienia przez wandali, zaczepianiem przez agresywne grupy młodzieży, agresją ze strony osób nietrzeźwych i narkomanów ). Komenda Stołeczne Policji w Warszawie – w 10 ( m.in. wzrosła ocena pracy policjantów w miejscu zamieszkania; zmniejszyło się poczucie zagrożenia związane z: bójkami i pobiciami, włamaniami, napadami czy też spacerem w miejscu zamieszkania). Pod względem oceny społeczeństwa w klasyfikacji ogólnopolskiej komend, stołeczna policja zajmuje 9 miejsce, Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu - 10 miejsce.

Na podstawie badań mazowiecka policja, w celu poprawy bezpieczeństwa, opracowała wytyczne dla podległych komend powiatowych i miejskich. Zalecenia zakładają zwiększoną liczbę policjantów kierowanych bezpośrednio do służby, szczególnie w porze wieczorowej i nocnej. W miejscach niebezpiecznych oraz dużych skupiskach miejskich pobyt patroli zostanie wydłużony. Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu zwróciła także uwagę na potrzebę prowadzenia kampanii medialnych, mających na celu edukację społeczeństwa, takich jak: „Stop włamaniom”czy „Bezpieczny Senior”.

Do mistrzostw Europy w piłce nożnej pozostało 179 dni. Za bezpieczeństwo oraz ochronę porządku publicznego i granic odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz z podległymi służbami: policją, strażą pożarną, strażą graniczną oraz Biurem Ochrony Rządu. W celu lepszej koordynacji działania w ministerstwie powołano Wydział ds. EURO 2012 i bezpieczeństwa imprez masowych. W proces zarządzania bezpieczeństwem na poziomie regionalnym włączeni są, jako przedstawiciele rządu w terenie, wojewodowie i podległe im instytucje. Zadaniem prezydentów miast, które są gospodarzami turnieju, jest stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej - w tym niezbędnej infrastruktury oraz serwisu i informacji dla kibiców. W każdej z metropolii powołano Biura EURO 2012, w skład których wchodzą koordynatorzy ds. bezpieczeństwa oraz ratownictwa i opieki medycznej. Za bezpieczeństwo na stadionach odpowiada Polski Związek Piłki Nożnej – przedstawiciel organizatora turnieju.

Kolegium wojewody to organ doradczy, w skład którego wchodzą wicewojewoda, dyrektor generalny oraz dyrektorzy wydziałów Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich. Kolegium dokonuje analizy, przedstawia opinie i wnioski dotyczące m.in. bezpieczeństwa i obronności państwa, koordynacji działania służb, inspekcji, straży i innych jednostek.
 

Podobne tematy

Podziel / Share
12.12.2011, Ilość wejść: 6916, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry