Komunikaty
Sezon przeziębień: jak dbać o jakość szczepionek
Skuteczność szczepień zalecanych zależy m.in. od sposobu przechowywania i transportu zakupionego w aptece preparatu z zachowaniem właściwej temperatury, zgodnej z zaleceniami producenta. Sprawdź szczegóły.
Do szczepień zalecanych (np. tych przeciwko grypie) stosuje się produkty lecznicze, objęte kategorią dostępności Rp – czyli wydawane z przepisu lekarza na podstawie recepty w ogólnodostępnej aptece. Aby mieć pewność, ze dana szczepionka będzie dostępna, warto wcześniej uzgodnić termin realizacji recepty i wydania leku z farmaceutą. Pamiętajmy również o zachowaniu paragonu z miejscem i datą zakupu produktu. Dane mogą okazać się przydatne do wypełnienia oświadczenia w gabinecie lekarskim. Jeśli to możliwe, warto zrealizować receptę tuż przed szczepieniem. Jeżeli preparat zakupimy wcześniej, zadbajmy o zapewnienie właściwej temperatury przechowywania (od + 2 do + 8 stopni Celsjusza). Szczepionkę transportujemy w opakowaniu termoizolacyjnym, a po przywiezieniu do domu umieszczamy na środkowej półce chłodziarki, w miejscu najmniej narażonym na wahania temperatury.
Dodatkowo, przed podaniem przyniesionej do gabinetu lekarskiego szczepionki, pacjent może złożyć oświadczenie o jej prawidłowym przechowywaniu i transportowaniu. Taki dokument jest jednocześnie zgodą na podanie preparatu. Wypełnione i podpisane oświadczenie (zawierające m.in. datę i miejsce zakupu leku) zostanie dołączone do dokumentacji medycznej szczepionej osoby. Pacjent, który nie podpisze takiego oświadczenia, również zostanie zaszczepiony.
Skargi osób, którym odmówiono podania szczepionki zakupionej w aptece, przyjmuje Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 31, tel. 22 682 28 60, 22 629 52 53, wiif@wiif.waw.pl.
Zalecenia dla osób zaopatrujących się w szczepionki w aptekach na Mazowszu opracowane zostały przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego we współpracy z Okręgową Radą Aptekarską, Okręgową Radą Lekarską, Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym, Wojewódzkim Konsultantem w dziedzinie epidemiologii, Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wydziałem Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Zobowiązano również farmaceutów, lekarzy i personel pielęgniarski do informowania pacjentów o zasadach bezpiecznego stosowania szczepionek.
Szczepienia są najbardziej skuteczną metodą profilaktyki chorób zakaźnych. Według danych epidemiologicznych, ze szczepień zalecanych korzysta jednak coraz mniej Polaków. W sezonie grypowym 2010/2011 zaszczepiło się jedynie 5 % mieszkańców kraju, podczas gdy w pozostałych krajach Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosi 25 %.
Pliki do pobrania
Podobne tematy
-
03.02.2011Grypa: szczyt sezonu przed nami
-
11.10.2011Sezon przeziębień: bądź świadomym pacjentem w aptece
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail