Komunikaty
Transplantacje – dar życia. Jestem na tak
- to hasło spotkania młodzieży i pedagogów m.in. z prof. Pawłem Nyckowskim, koordynatorem programu „Partnerstwo dla transplantacji”. Debata w warszawskim liceum ogólnokształcącym służyła przełamaniu stereotypów i zwiększeniu świadomości na temat przeszczepów.
Jednym z kluczowych problemów rozwoju transplantologii w Polsce jest niewystarczająca wiedza na temat tej formy leczenia. Taka sytuacja sprzyja powstaniu stereotypów, którym często towarzyszy lęk. Tymczasem przeszczep organów jest szansą na życie lub powrót do zdrowia dla ok. 1-1,5 tys. osób w kraju w skali roku – powiedział prof. Paweł Nyckowski, omawiając bariery w rozwoju „Partnerstwa dla transplantacji”. Wiedzę m.in. o sytuacjach, w których konieczny jest przeszczep, biorcach i dawcach narządów oraz warunkach powodzenia operacji, przekazali przedstawiciele Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki ich prezentacjom nauczyciele biologii i wychowania fizycznego oraz uczniowie klas biologiczno - chemicznych poznali potrzeby i możliwości dawstwa narządów w Polsce oraz ich regulacje prawne. Mieli także okazję skonfrontować swoją wiedzę i wyobrażenia na temat życia po przeszczepie podczas spotkania z osobą, u której przeprowadzono taki zabieg.
Inicjatywa jest elementem programu „Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim”, które zawarto w czerwcu 2010 r. Cykl konferencji skierowanych do nauczycieli, dyrektorów szkół oraz młodzieży zorganizowała Polska Unia Medycyny Transplantacji wraz z Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Kuratorium Oświaty w Warszawie. Kolejne spotkanie przewidziano 8 grudnia 2011 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail