Komunikaty
Razem wobec przemocy w rodzinie – konferencja
Celem konferencji było omówienie skutków obowiązywania znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz ośrodków pomocy społecznej i wsparcia.
W czasie sympozjum przedstawiono stan realizacji zadań dotyczących przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zaprezentowano także zasady podejmowania interwencji w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty”. Scharakteryzowano sprawcę przemocy w rodzinie oraz opisano działania organów wymiaru sprawiedliwości wobec niego. Prelekcje dotyczyły także roli policji w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz opracowania i realizacji programów korekcyjno – edukacyjnych.
Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie weszła w życie w sierpniu 2010 r. Wprowadziła m.in. zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, zobowiązała pracowników socjalnych do interwencji w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka, wzmocniła ochronę ofiar przemocy (m.in. przez zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia przez sprawcę wspólnego mieszkania). Został w niej również zawarty wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
Spotkanie zorganizował Wydział Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. Konferencja odbyła się w ramach realizacji rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Jego celem jest ograniczanie zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia. Program łączy działania policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail