Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

01.06.2011

Przyszłość transportu - podsumowanie konsultacji

Po jakich drogach będziemy jeździć w 2020 roku? Jaki wpływ ich budowa i modernizacja będzie miała na środowisko oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu? Zagadnienia te poruszono podczas publicznej debaty w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, dotyczącej strategii rozwoju transportu. Organizatorem spotkań jest Ministerstwo Infrastruktury.

Rozwój infrastruktury jest naszym priorytetem. Szybkie wydawanie decyzji budowlanych, planowanie strategiczne i ocena wpływu na środowisko są konieczne, ale równie ważne jest wsłuchiwanie się w opinię obywateli i odpowiadanie na ich pytania. Temu właśnie służą konsultacje społeczne – powiedział podczas spotkania Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

Projekty Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku) oraz Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku zostały skierowane przez Ministra Infrastruktury 10 maja 2011 roku do konsultacji społecznych. Pierwszy dokument wyznacza kierunki działań w tworzeniu nowoczesnego, efektywnego i bezpiecznego systemu transportowego w Polsce. Strategia ta definiuje dwa główne cele:

  • cel infrastrukturalny – stworzenie nowoczesnej i wydajnej infrastruktury transportowej w Polsce,
  • cel systemowy – stworzenie efektywnych systemów przewozowych i sprawnych rynków transportowych.


Drugi dokument jest analizą potencjalnych skutków oddziaływania na środowisko działań opisanych w projekcie Strategii.

Konsultacje społeczne prowadzono podczas konferencji regionalnych w Krakowie, Szczecinie i Lublinie. Na spotkaniach regionalnych, oprócz prezentacji obu dokumentów, poruszono zagadnienia związane z poszczególnymi gałęziami transportu. W Krakowie – przedstawiono temat transportu lądowego (drogowego i kolejowego), w Szczecinie – transportu wodnego (morskiego i śródlądowego), w Lublinie – transportu lotniczego. Konferencja warszawska stanowi podsumowanie konferencji regionalnych.

Konsultacje prowadzone są także w formie elektronicznej oraz poprzez listowne zbieranie uwag, propozycji oraz opinii. Służący do tego formularz umieszczony jest na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury. Uwagi można również zgłaszać osobiście na specjalnym formularzu, który dostępny jest w siedzibie Ministerstwa. Termin mija 1 czerwca br. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej: http://www.mi.gov.pl/2-482be1a920074-1793988.html. Wszelkie zgłoszone sugestie zostaną rozpatrzone po zakończeniu konsultacji, a Ministerstwo przygotuje stanowisko do zgłoszonych uwag.

Konsultacje społeczne mają charakter otwarty - mogą w nich wziąć udział m.in. jednostki samorządu terytorialnego, partnerzy społeczni i gospodarczy oraz osoby indywidualne.

Strategia Rozwoju Transportu do 2020 roku jest jedną z dziewięciu strategii, obejmujących zadania wynikające z przyjętego przez Radę Ministrów 24 listopada 2009 r. Planu uporządkowania strategii rozwoju.

Podziel / Share
01.06.2011, Ilość wejść: 2075, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry