Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

12.01.2011

Stan środowiska na Mazowszu - raport

Wyniki analiz na temat jakości wody i powietrza, ochrona przyrody – to tylko niektóre tematy poruszone w raporcie na temat stanu środowiska. Dokument sporządziła Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska – instytucja podległa wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu.

Mazowsze jest jednym z dziewięciu regionów w kraju, w którym występują jeziora o powierzchni powyżej 50 ha. Większość zbiorników to wody umiarkowanie zanieczyszczone. Najlepiej w badaniu wypadło jezioro Białe, najgorzej – Łąckie Duże oraz Starorzecze Białobrzeskie. Wśród najbardziej zanieczyszczonych rzek należy m.in. wymienić: Wisłę, Bug, Bzurę. Na złą jakość wód mają głównie wpływ zanieczyszczenia fizykochemiczne (związki azotu, fosforany i węgiel organiczny) i stan elementów biologicznych takich jak makrofity i okrzemki. Zagrożeniem dla wody są m.in. niedostatecznie oczyszczone ścieki. Większość z nich to ścieki komunalne. W ostatnim latach ich ilość zmniejszyła się o około 25 %, m.in. dzięki wybudowaniu 158 nowych oczyszczalni oraz modernizacji już istniejących obiektów.

Źródłem zanieczyszczenia powietrza są m.in. elektrociepłownie, zakłady przemysłowe, lokalne kotłownie i paleniska domowe. Dużą rolę odgrywa również transport publiczny i prywatny. Wskutek ich oddziaływania do atmosfery dostają takie szkodliwe związki jak: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenki azotu, pyły, sadza i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Według Głównego Urzędy Statystycznego ilość substancji wprowadzonych w województwie mazowieckim do powietrza z zakładów szczególnie uciążliwych (sektor energetyczno – przemysłowy) stanowi ok. 14% emisji krajowej. Klasyfikuje to Mazowsze na trzecim miejscu po województwach: śląskim i łódzkim. W latach 2000 – 2009 emisja pyłów z zakładów szczególnie uciążliwych została ograniczona o ok. 63%, gazów (bez dwutlenki węgla) o ok. 18%. Stan jakości powietrza wykazuje nadal przekroczenie obowiązujących norm dla niektórych substancji. W dużym stopniu zależy to od warunków meteorologicznych, rozprzestrzeniania zanieczyszczeń oraz emisji napływpwej spoza województwa, a nawet kraju.

W województwie 80% odpadów wytwarzane jest w sektorze gospodarczym, 20% - w sektorze komunalnym. Pierwszy wskaźnik stanowi 5,3% odpadów w skali całego kraju. Stawia to Mazowsze na 5. miejscu za województwami: dolnośląskim, śląskim, małopolskim i łódzkim. W regionie najwięcej śmieci wytwarza Warszawa ( ok. 40%), a następnie powiaty: kozienicki, legionowski oraz Płock i Ostrołęka. Większość odpadów komunalnych (81, 5 % - dane z 2008 r.) jest unieszkodliwianych na składowiskach. Reszta jest utylizowana oraz przetwarzana/odzyskiwana w procesach biologicznych, biologiczno – mechanicznych i termicznych. W przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2008 r. zebrano ok. 324 kg śmieci, w 2009 r. – ok. 298 km. Wskaźnik dla kraju wynosi ok. 263 kg/osobę. W Unii Europejskiej – ok. 524 kg/osobę.

Obszary prawnie chronione na terenie Mazowsza zajmują ok. 1 mln ha, co stanowi niemal 30 % powierzchni województwa i 10% terenu kraju. Są to m.in. parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody oraz obszary chronionego krajobrazu. W ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 występuje 15 obszarów ochrony ptaków i 21 specjalnych obszarów ochrony siedlisk. W regionie lasy zajmują powierzchnię ok. 800 tys. ha., co daje 2. miejsce w kraju ( 8,8% ogólnej powierzchni lasów).

Pełny tekst raportu „Stan środowiska w województwie mazowieckim w 2009 roku” jest dostępny na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Podobne tematy

Podziel / Share
12.01.2011, Ilość wejść: 3092, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry