Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

31.12.2010

Głosowanie na przewodniczących rad - rozstrzygnięcie

Wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały Rady m. st. Warszawy, unieważniającej wybór Przewodniczącego Rady Dzielnicy Rembertów 6 grudnia 2010 r. W głosowaniach na przewodniczących rad dzielnic, gmin, miast mogą brać udział kandydaci na te stanowiska.

  •  Briefing prasowy na temat głosowania na przewodniczących rad
    Briefing prasowy na temat głosowania na przewodniczących rad
  •  Briefing prasowy na temat głosowania na przewodniczących rad
    Briefing prasowy na temat głosowania na przewodniczących rad
  •  prof. Michał Kulesza, wojewoda Jacek Kozłowski, dyrektor wydziału prawnego Andrzej Tokarski
    prof. Michał Kulesza, wojewoda Jacek Kozłowski, dyrektor wydziału prawnego Andrzej Tokarski
  •  prof. Michał Kulesza, wojewoda Jacek Kozłowski, dyrektor wydziału prawnego Andrzej Tokarski
    prof. Michał Kulesza, wojewoda Jacek Kozłowski, dyrektor wydziału prawnego Andrzej Tokarski

Wola wyborców jest najważniejsza. Jej wynikiem jest zróżnicowanie polityczne, które czasem sprawia, że w głosowaniach decyzje zapadają przewagą jednego głosu. Tak się dzieje w wielu nowowybranych radach. Trzeba tę wolę uszanować – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Wojewoda uznał, że bierne prawo wyborcze (czyli możliwość zostania wybranym) nie jest interesem prawnym. Potwierdzają to wyroki: NSA z 19 października 2003 r. (bierne prawo wyborcze jest prawem politycznym obywatela i nie może być ujmowane w kategoriach interesu prawnego) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Lublinie z 20 listopada 2007 r. (uchwały rady dotyczące wyborów wewnętrznych w obrębie rady gminy, związane z organizacją pracy danej rady, gdzie na daną funkcję wybrany może być wyłącznie radny (…) nie będą ze swej natury objęte dyspozycją art. 25a ustawy o samorządzie gminnym (…) głosowanie radnego nie jest wyrazem interesu prawnego tego radnego, lecz jest to „sytuacją organizacyjną”).

Wojewoda – jako organ nadzoru prawnego nad uchwałami samorządu – nie podzielił stanowiska Rady m. st. Warszawy, która powołała się na art. 25a ustawy o samorządzie gminnym (radny nie może brać udziału w głosowaniu (…) jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego) oraz na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z 25 stycznia br. (interes radnego w zostaniu wybranym na przewodniczącego to interes prawny).

Na rozstrzygnięcie wojewody przysługuje skarga do WSA w Warszawie w terminie 30 dni od jego doręczenia. Ewentualny wyrok WSA (a w przypadku jego zaskarżenia – NSA) byłby przydatny – ocenił wojewoda. – Rozwiałby wątpliwości dotyczące udziału w głosowaniach na przewodniczących rad kandydatów na te stanowiska. Sytuacje takie są przecież powszechne, a do tej pory nigdy nie były kwestionowane.

Podziel / Share
31.12.2010, Ilość wejść: 1673, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry