Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

30.10.2009

Stop kłusownikom: zaczyna się okres ochronny suma

Po lipcowym śnięciu ryb w wodach Mazowsza trwa odnawianie rybostanu. 1 listopada rozpoczyna się okres ochronny suma, który potrwa do 30 czerwca.

W tym czasie wędkarze, którzy pomimo zakazu odławiają suma muszą liczyć się z surowymi karami nakładanymi przez Państwową Straż Rybacką, a kłusownicy z odpowiedzialnością karną za przestępstwo.

Okresowy obręb ochronny ustanowiony ze względu na zimowisko suma – naszej największej ryby słodkowodnej – trwa od 1 listopada do 31 marca i obejmuje obszar Jeziora Zegrzyńskiego w okolicy mostu drogowego w Zegrzu. Dodatkowo ryby chronione są w całorocznym obrębie ochronnym na rzece Narwi od zapory w Dębe do betonowego kolektora położonego poniżej zapory. Odławianie ryb w obrębach ochronnych jest przestępstwem. Ochrona ryb zgrupowanych w tych miejscach pozwala na odnowienie rybostanu, uzupełnianego regularnie przez Polski Związek Wędkarski. Malejąca populacja suma, ale także innych gatunków ryb jest wynikiem działań kłusowników. Zadaniem Państwowej Straży Rybackiej jest ochrona miejsc, w których ryby gromadzą się na zimowisko.

Zimą, mazowieckie łowiska ryb w Wiśle, Bugu, Narwi, Kanale Żerańskim i Jeziorze Zegrzyńskim są szczególnie narażone na ataki kłusowników łowiących „na szarpaka”. Jest to najbrutalniejsza z metod nielegalnego połowu. Szarpakowcy odnajdują miejsca masowego gromadzenia się ryb – co w okresie zimowym jest bardzo łatwe – zarzucają wielkie kotwice, które pod wpływem szarpnięcia wbijają się w rybę, nierzadko rozrywając ją. Zahaczona ryba często spada i przez kilka dni umiera - mówi Robert Kucyk, komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej. Kłusownicy wyławiają jedynie 30% pokaleczonych ryb. Bardzo często metodą tą wyławiane są największe okazy ryb, które są cenne z perspektywy przedłużania gatunku.

Państwowa Straż Rybacka Komendy Wojewódzkiej w Warszawie prowadzi przez cały rok akcje przeciwkłusownicze, działania prewencyjne, a także promuje wśród wędkarzy sportową zasadę łowienia „złów i wypuść”. Jest to jednostka podporządkowana wojewodzie mazowieckiemu. Oprócz komendy wojewódzkiej ma posterunki terenowe w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Małkinii, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Wyszkowie.

Podobne tematy

Podziel / Share
30.10.2009, Ilość wejść: 4049, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry