Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

27.10.2009

Sepsa, wyciek radioaktywny i skażenie w metrze - Patrol '09

Epidemia sepsy wśród żołnierzy garnizonu w Wesołej, wypadek drogowy i skażenie radioaktywne w pobliżu składowiska odpadów promieniotwórczych w Różanie (powiat makowski) oraz skażenie substancją toksyczną w warszawskim metrze

– to epizody pierwszego ogólnopolskiego ćwiczenia, rozgrywane w czasie rzeczywistym. Między 27. a 29. października uczestniczyć w nich będą wszystkie służby i urzędy, które wchodzą w skład Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. OSOBY PRZEBYWAJĄCE PRZYPADKOWO W MIEJSCACH ĆWICZEŃ UPRASZA SIĘ O ZACHOWANIE SPOKOJU I NIEUTRUDNIANIE DZIAŁAŃ SŁUŻBOM.

Państwo Wislandia. Analizy sytuacji politycznej, prowadzone przez służby dyplomatyczne i bezpieczeństwa wskazują, że zaangażowanie się kraju w walkę z międzynarodowym terroryzmem powoduje, że terytorium Wislandii staje się jednym z potencjalnych celów ataków terrorystów. Od sierpnia, w różnych miejscach w kraju, odnotowywane są kradzieże niebezpiecznych substancji, dochodzi też do podejrzanych wypadków, które niosą ryzyko skażeń. Służby reagowania kryzysowego są w gotowości do przeciwdziałania zagrożeniom m.in. z użyciem broni biologicznej, chemicznej i radiacyjnej. 27 – 29 października to kulminacyjny punkt kryzysu. Wzrost zagrożenia państwa doprowadza do aktywowania Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, jako jednego z elementów reagowania władz państwa na powstałą sytuację kryzysową.

Patrol ’09 jest pierwszym cywilno-wojskowym ćwiczeniem o charakterze wieloszczeblowym. Jego głównym celem jest doskonalenie funkcjonowania wybranych elementów Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania tak, aby na wypadek zaistnienia rzeczywistej sytuacji kryzysowej, zminimalizować ewentualne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Działania mają zasięg ogólnopolski i zaangażowanych jest w nie około 1,6 tysiąca osób z 217 komórek organizacyjnych, podległych pięciu resortom: obrony narodowej, spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia, środowiska i infrastruktury. Ćwiczą m.in.: Centralny Ośrodek Analizy Skażeń, Państwowa Agencja Atomistyki, straż pożarna, policja, służby sanitarno-epidemiologiczne, wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego i samorządy. Organizatorami ćwiczenia są Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Poza Mazowszem, epizody praktyczne będą organizowane w porcie wojennym Świnoujście (zderzenie statku handlowego z kutrem rybackim – skażenie chemiczne, ofiary śmiertelne) oraz na stacji kolejowej w Brodnicy (wyciek z cysterny kolejowej – skażenie chemiczne).

Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania to wyspecjalizowany - na potrzeby skażeń chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych i nuklearnych - element zintegrowanego systemu zarządzania kryzysowego Rzeczpospolitej Polskiej. Ustanowiony został w październiku 2006 r. rozporządzeniem Rady Ministrów.

Podziel / Share
27.10.2009, Ilość wejść: 2077, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry