Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

28.03.2019

PSP: STOP pożarom traw w województwie mazowieckim

Wypalanie suchych traw niesie za sobą bardzo duże szkody i niebezpieczeństwo dla ludzi oraz przyrody. W Broniszach na terenie Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego miała miejsce akcja informacyjna inaugurująca kampanię społeczną „STOP pożarom traw" na terenie województwa mazowieckiego.Oficjalnego rozpoczęcia akcji dokonał st. bryg. Mirosław Jasztal zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP oraz Mirosław Mazuruk prezes zarządu Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A.

Płonące łąki i nieużytki to problem, z którym strażacy zmagają się co roku szczególnie w marcu i kwietniu. W 2018 roku mazowieccy strażacy odnotowali 5567 pożarów traw, co stanowi 27,3 procent wszystkich pożarów w woj. mazowieckim. Średnio akcja gaśnicza trwała  53 minuty i 26 sekund. Strażacy najczęściej gasili trawy na terenie powiatów: radomskiego (486), wołomińskiego (474), w Warszwie (375) oraz w powiecie piaseczyńskim (310).

Niestety nadal są ludzie, wśród których panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni glebę w naturalny sposób. Tymczasem wyrządzają bardzo duże szkody w przyrodzie oraz powodują niebezpieczeństwo dla ludzi i mienia. Szacowane straty wynikające z pożarów traw na Mazowszu w 2018 roku wyniosły 849 tys. zł.

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona specjalna strona internetowa – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

Kampania „STOP pożarom traw” na terenie województwa mazowieckiego polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, a także dostarczeniu narzędzi (ulotek, plakatów, spotów filmowych). Kierowana jest przede wszystkim do: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, że wypalanie traw:

  • jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,
  • jest prawnie zabronione,
  • prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,
  • angażuje duże siły straży pożarnej.

Dedykowana strona internetowa kampanii www.stoppozaromtraw.pl

Źródło: KW PSP

 

Podziel / Share
28.03.2019, Ilość wejść: 514, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry