Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

05.09.2016

Afrykański Pomór Świń: zespół zarządzania kryzysowego

  •  Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera prowadzi posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego
    Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera prowadzi posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego
  •  Przedstawiciel Głównego Lekarza Weterynarii podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego.
    Przedstawiciel Głównego Lekarza Weterynarii podczas posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego.

Podsumowanie działań podjętych w ramach przeciwdziałania Afrykańskiemu Pomorowi Świń na terenie województwa mazowieckiego było głównym tematem posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera podkreślił, że kluczem do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa jest przestrzeganie zasad bioasekuracji, obowiązujących w danej strefie objętej restrykcjami. Przedstawiciele portów lotniczych znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego omówili działania zapobiegające przywleczeniu Afrykańskiego Pomoru Świń na teren Mazowsza – na lotniskach prowadzona jest akcja informacyjna (m.in. poprzez plakaty i ulotki dla podróżnych).

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Beata Tomanek podziękowała wszystkim służbom, samorządom oraz rolnikom za dotychczasową współpracę przy zwalczaniu zagrożenia.

W posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego udział wzięli oprócz Wojewody Mazowieckiego i Wicewojewodów, przedstawiciel Głównego Lekarza Weterynarii, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, a także przedstawiciele służb, inspekcji oraz samorządów.

Afrykański Pomór Świń

W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. 

Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.

Podobne tematy

Podziel / Share
05.09.2016, Ilość wejść: 1822, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry