Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

05.08.2016

Dotacje na asystentów rodzin: ruszyła druga edycja programu

Gminy mogą otrzymać 2500 zł na miesięczne wynagrodzenie asystenta rodziny w ramach II edycji "Programu asystent rodziny na 2016 rok". Wnioski można składać do 8 sierpnia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

Program ma wspierać rodziny przeżywające trudności związane z wychowaniem dzieci oraz wpłynąć na zmniejszenie liczby nieletnich umieszczanych w pieczy zastępczej. W ramach II edycji programu gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie w dwóch przypadkach:

  • jeśli nie otrzymały dotacji w I edycji programu,
  • jeśli zgłoszą potrzebę zatrudnienia dodatkowego asystenta rodziny, na którego nie wnioskowały i nie przyjmowały dotacji.

W ramach II edycji programu jednostki samorządu terytorialnego mogą uzyskać do 2500 zł miesięcznie na wynagrodzenie asystentów rodziny (etat lub umowa zlecenie). Dofinansowaniu podlega wynagrodzenie zasadnicze wraz z pochodnymi i dodatkami za wieloletnią pracę.

Wnioski należy przesłać w formie papierowej oraz elektronicznej na jednym z dostępnych na dole strony formularzu (liczy się data wpływu do urzędu):

  • pocztą na adres:

Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Wydział Polityki Społecznej

pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa,

z dopiskiem na kopercie Zapotrzebowanie na „Program asystent rodziny na rok 2016”,

W pierwszej edycji Programu, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 15 czerwca 2016 r., część gmin złożyła wnioski niespełniające wymagań formalnych lub po terminie. Z tego powodu, po licznych sygnałach od wojewodów, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił II edycję "Programu asystent rodziny na rok 2016”.

Kto i kiedy obejmowany jest pieczą zastępczą?

Pieczą zastępczą obejmowane są dzieci z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Zadaniem pieczy jest czasowa opieka nad dziećmi oraz praca z rodziną, co umożliwia powrót dziecka do domu lub – gdy jest to niemożliwe – przygotowanie do samodzielnego życia i pokonywania trudności życiowych. Asystent rodziny towarzyszy rodzicom we wprowadzaniu zmian w zachowaniu oraz otoczeniu, koniecznych do tego, aby środowisko rodzinne sprzyjało bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dzieci.

Podobne tematy

Podziel / Share
05.08.2016, Ilość wejść: 1997, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry