Komunikaty
Zespół ds. utonięć: przygotowania do sezonu letniego
-
Posiedzenie Zespołu ds. utonięć w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.
-
Podczas narady służby przedstawiły stan przygotowań do sezonu letniego.
Kontrola dzikich kąpielisk, edukacja dzieci i młodzieży, szkolenia funkcjonariuszy oraz plany zakupu nowego sprzętu - służby w województwie mazowieckim przygotowują się do letniego sezonu. W urzędzie wojewódzkim odbyło się posiedzeniu Zespołu do spraw utonięć.
W 2015 roku najwięcej utonięć w kraju odnotowano w garnizonie mazowieckim. W rzekach, jeziorach i stawach na terenie województwa życie straciło 50 osób (dodatkowo 13 osób na terenie garnizonu stołecznego). Ponad połowa (27 osób) zginęła w okresie wakacyjnym, a aż 11 osób jednego dnia - 30 czerwca 2015 roku. Do utonięć najczęściej dochodzi w miejscach niestrzeżonych, dlatego funkcjonariusze będą prowadzić wzmożone kontrole tzw. dzikich kąpielisk.
Służby są przygotowane do zbliżającego się sezonu. Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie uzupełnił kadry o nowych policjantów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo m.in. na Wiśle. Z kolei Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu będzie miała do dyspozycji 32 policjantów, tzw. wodniaków, a także 21 łodzi motorowych i skuter wodny. Ponadto planowany jest zakup nowej jednostki pływającej.
Mazowieckie Kuratorium Oświaty cały czas prowadzi akcje edukacyjno-profilaktyczne, we współpracy z policją i strażą pożarną. W 2015 roku do bazy kuratorium zgłoszono 4 tys. wypoczynków. Podczas wszystkich zorganizowanych wyjazdów nie doszło do żadnych wypadków nad wodą.
Dotacje wojewody na bezpieczeństwo nad wodą
Bezpieczeństwo nad wodą jest jednym z priorytetów wojewody mazowieckiego. W 2016 roku przeznaczył ponad 400 tys. zł na dofinansowanie organizacji, które realizują zadania z zakresu ratownictwa. Środki trafiły do organizacji z Płocka, Warszawy, Legionowa, Radomia, Żyrardowa, Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Piaseczna.
Zespół ds. utonięć działa od 2011 roku. Do jego zadań należy wypracowanie rozwiązań, które wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą mieszkańców. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: Biura Wojewody MUW, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, WOPR Województwa Mazowieckiego i Państwowej Straży Rybackiej.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail