Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

12.10.2015

Dopalacze: podsumowanie pracy służb w czasie wakacji

  •  Podczas spotkania omówiono działania prewencyjne służb dotyczące nielegalnego handlu dopalaczami.
    Podczas spotkania omówiono działania prewencyjne służb dotyczące nielegalnego handlu dopalaczami.
  •  W spotkaniu udział wziął wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
    W spotkaniu udział wziął wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Kontrole sklepów, działania prfilaktyczne oraz omówienie współpracy m.in. policji, służby celnej i inspekcji sanitarnej to tematy spotkania poświęconego działaniom prewencyjnym dotyczącym dopalaczy. W naradzie wziął udział wojewoda Jacek Kozłowski.

Inspekcja sanitarna w czasie wakacji przeprowadziła 44 kontrole w sklepach i punktach z automatami do gier, w których mogły być sprzedawane środki zastępcze, tzw. dopalacze. Zabezpieczono 1133 opakowania produktów oraz nałożono 80 tys. zł kary za wprowadzanie ich do obrotu. W całym 2015 r. były dotychczas 82 kontrole (w 2014 r. - 25). Mazowiecki sanepid zorganiozwał też m.in. szkolenia dla nauczycieli i organizatorów kolonii, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz wystawy tematyczne np. w starostwach, miejscach wypoczynku i szpitalach.

Policja. Według statystyk Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji podczas 33 kontroli zabezpieczono ponad 1,1 tys. opakowań dopalaczy, a w całym 2015 r. w 66 kontrolach wykryto 3,7 tys. opakowań środków zastępczych. Policjanci z każdym rokiem podejmują więcej działań prewencyjnych dotyczących dopalaczy - w 2014 r. przeprowadzili 22 kontrole i zabezpieczyli 984 opakowania.   

Z kolei stołeczni policjanci w lipcu i sierpniu zabezpieczyli ok. 15 kilogramów dopalaczy i narkotyków. W tym okresie zatrzymano blisko 500 osób, podejrzanych o naruszenie przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - trzy z nich trafiły do aresztu. Funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielami inspekcji sanitarnej, pracy, handlowej i służby celnej skontrolowali 9 miejsc dystrybucji środków zastępczych. Ponadto zrealizowano działania profilaktyczne takie jak turniej piłkarski "Wykop Dopalacze" dla drużyn młodzieżowych ośrodków socjoterapii czy projekt "Młodzież w profilaktyce o narkotykach", skierowany do uczniów warszawskich gimnazjów.

Służba celna przez dwa wakacyjne miesiące zabezpieczyła blisko 100 kg dopalaczy.

1 lipca 2015 r. weszła w życie zmiana Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Celem jest wprowadzenie lepszej kontroli instytucji państwowych nad rynkiem dopalaczy. Po jej wejściu w życie 114 substancji uzyskało status narkotyków, w związku z czym handel i ich posiadanie może być ścigane przez policję.

Podobne tematy

Podziel / Share
12.10.2015, Ilość wejść: 1965, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry