Komunikaty
Profesjonalizacja dialogu społecznego - podsumowanie CWDR
-
W konferencji podsumowującej działalność Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego wziął udział wojewoda Jacek Kozłowski.
-
W spotkaniu wziął udział także Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
-
Konferencja podsumowująca działalność Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego.
Powołanie Forum Dialogu Regionalnego, szkolenia i ekspertyzy tematyczne – m.in. takie działania podjęto w ramach Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego (CWDR). Projekt realizowali Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza i wojewoda mazowiecki. Jego celem było podniesienie jakości, rangi i standardów prowadzenia dialogu regionalnego.
Forum Dialogu Regionalnego i Zespół ds. Formuły Dialogu Regionalnego oraz Mediacji
W ramach CWDR powołano Forum Dialogu Regionalnego (FDR), w skład którego weszli przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców, strony rządowej i samorządowej. Jego zadaniem było:
- wypracowanie propozycji poprawy współpracy pomiędzy regionalnymi instytucjami dialogu społecznego w Polsce oraz pomiędzy regionalnymi instytucjami dialogu a instytucjami centralnymi,
- koordynacja prac dwóch ponadregionalnych zespołów – Zespołu ds. Formuły Dialogu Regionalnego oraz Mediacji i Zespołu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.
Prace FDR wspierał Zespół ds. Formuły Dialogu Regionalnego oraz Mediacji. W ciągu kilku miesięcy Zespół wspólnie z Forum Dialogu Regionalnego wypracował propozycje przepisów do ustawy o dialogu społecznym w zakresie dialogu regionalnego, które zostały zaprezentowane 16 października 2014 r. podczas ogólnopolskiej konferencji „Skuteczny dialog siłą regionów. O przyszłości dialogu regionalnego w Polsce”. Na ostatnim posiedzeniu FDR oraz Zespołu w kwietniu 2015 r. wypracowano uwagi do projektu Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, które zostały przekazane w ramach konsultacji do ministra pracy i polityki społecznej.
Zespół ds. Publicznego Transportu Zbiorowego
W sierpniu 2014 r. powołano sześcioosobowy Zespół ds. Publicznego Transportu Zbiorowego. Zajmował się on takimi tematami, jak:
- właściwa organizacja komunikacji publicznej,
- sprawy taryfowo-biletowe,
- łatwy dostęp do rozkładów jazdy.
Celem jego działania była identyfikacja barier w rozwoju publicznego transportu zbiorowego. W skład Zespołu weszli reprezentanci pracodawców, pracowników i administracji rządowej. Efektem prac Zespołu jest wypracowanie stanowisk m.in. w sprawie: powołania zespołu ds. publicznego transportu zbiorowego przy każdej WKDS oraz nowego systemu organizacji publicznego transportu zbiorowego w regionach. Postulaty zespołu zaprezentowano podczas ogólnopolskiej konferencji w Lublinie („Mobilność, dialog, zrównoważony rozwój w transporcie zbiorowym – dylematy regionalne”, 26 marca 2015r.).
Szkolenia
Uczestnicy projektu wzięli także udział w szkoleniach, dotyczących rozmaitych aspektów dialogu społecznego oraz w warsztatach doskonalących umiejętności miękkie, takie jak komunikacja, negocjacje i rozwiązywanie konfliktów, m.in.:
- Procedury rozwiązywania konfliktów w regionie,
- Warsztat mediatora,
- Strategie w procesie dialogu społecznego,
- Europejski dialog społeczny i instytucje UE a dialog regionalny,
- Kobieta w dialogu społecznym.
Ekspertyzy i podręcznik
Partnerzy społeczni mogli występować do Centrum o przygotowanie ekspertyz tematycznych. Przygotowano następujące opracowania:
- Wymiana gospodarcza Polski Wschodniej z krajami byłego ZSRR i ryzyka z tym związane w kontekście ostatnich wydarzeń politycznych.
- Rola regionalnych organizacji pracodawców oraz innych członków Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w procesie wspierania procesu internacjonalizacji przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP.
- Dialog na regionalnym rynku pracy. Przegląd i analiza możliwych rozwiązań w kontekście znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Wpływ przepisów Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym na sprawność wdrożenia zrównoważonego transportu zbiorowego w regionie w ramach projektu Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego.
Przygotowano również podręcznik poświęcony regionalnej współpracy uczestników dialogu społecznego w zakresie kształcenia na rzecz wzrostu konkurencyjności regionów. Cel publikacji to podniesienie jakości dyskusji w ramach posiedzeń regionalnych instytucji dialogu społecznego, poświęconych współpracy regionalnej w edukacji oraz zapoznanie regionalnych organizacji partnerów społecznych z rozwiązaniami systemowymi i dobrymi praktykami w zakresie współpracy ponadregionalnej i transgranicznej dotyczącej edukacji.
Materiały opracowane w projekcie (m.in. ekspertyzy, podręczniki, biuletyny) są dostępne na stronie www.cwdr.pl Projekt sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt podsumowano na ogólnopolskiej konferencji „Nowy rozdział historii dialogu. Wyzwania dla regionów w związku z planowanym wejściem w życie Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego” z udziałem czterech stron dialogu - pracodawców, pracowników, rządu i samorządu.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail