Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

07.05.2015

„Transplantacja darem życia” – konferencja w SGH

  •  Konferencja „Transplantacja darem życia”.
    Konferencja „Transplantacja darem życia”.
  •  W spotkaniu udział wzięli m.in. wicewojewoda Dariusz Piątek i zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka.
    W spotkaniu udział wzięli m.in. wicewojewoda Dariusz Piątek i zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka.

Pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku, doświadczenia osób żyjących z przeszczepem, rola szpitalnego koordynatora transplantacyjnego – to niektóre tematy konferencji. W spotkaniu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, udział wziął wicewojewoda Dariusz Piątek.

Podczas konferencji naukowej „Transplantacja darem życia” omówiono stan polskiej transplantologii i realizację programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim”. Dzięki zaangażowaniu środowiska medycznego oraz wsparcia ze strony administracji rządowej i samorządowej a także kościoła liczba przeszczepianych narządów w Polsce od 2009 roku systematycznie rośnie. Wskaźnik dawców na milion mieszkańców na Mazowszu wzrósł z 9,4 w 2010 do 19 w 2014 roku.

W konferencji wzięli udział m.in.: prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”, prof. Paweł Nyckowski, koordynator programu „Partnerstwo dla Transplantacji w województwie mazowieckim” i prof.  Jolanta Korsak, kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

W czasie spotkania można było zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. W Polsce co roku ok. 12 tys. osób zapada na białaczki i inne, często nowotworowe, choroby układu krwiotwórczego. Dla wielu jedyną szansą wyleczenia jest przeszczep komórek macierzystych od zdrowego dawcy. Ponadto, uczestnikom spotkania udostępnione zostały oświadczenia woli, służące do wyrażenia zgody na pobranie po śmierci tkanek i narządów.

"Partnerstwo dla transplantacji" to program, do którego województwo mazowieckie przystąpiło w czerwcu 2010 r. List intencyjny w tej sprawie podpisano pod auspicjami wojewody mazowieckiego. Głównym zadaniem programu jest zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów oraz uzyskanie społecznego poparcia dla tej działalności.

Podobne tematy

Podziel / Share
07.05.2015, Ilość wejść: 1796, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry