Komunikaty
Światowy dzień walki z AIDS
Czerwona kokardka w przestrzeni publicznej jest symbolem solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS. W Polsce każdego dnia statystycznie 3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV. Testy na obecność wirusa można bezpłatnie i anonimowo wykonać w punktach konsultacyjno- diagnostycznych.
Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje 5 takich punktów (w tym 4 w Warszawie):
- Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Laboratorium Analiz Lekarskich IZIS, ul. Chmielna 4,
- Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej ul. Żelazna 79,
- Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ul. Nowogrodzka 82 wejście B (II piętro),
- Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny przy Specjalistycznej Przychodni Internistycznej, ul. Jagiellońska 34,
- Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny przy Oddziale Obserwacyjno - Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, ul. Medyczna 19.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH, liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tysięcy. 36% wszystkich zakażeń HIV występuje w populacji między 20 a 29 rokiem życia. Dominującą grupę (85%) wśród zakażonych HIV stanowiły osoby w wieku tzw. produkcyjnym (20 - 49 lat). Szacuje się jednak, że z wirusem żyje około 30 - 35 tysięcy osób. Oznacza to, że wiele osób zakażonych o tym nie wie. Liczba badań w kierunku HIV w Polsce systematycznie wzrasta, jednak wciąż wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do siebie i nie myśli o wykonaniu testu. Tymczasem wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.aids.gov.pl.
Na Mazowszu działa, powołany przez wojewodę, zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Do jego zadań należy: zapewnienie profilaktyki zakażeń, wsparcia i opieka nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele m.in.: wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, konsultanci wojewódzcy (z dziedzin: diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych, marszałka województwa, Sanepidu, policji, kuratorium oświaty, MOW NFZ a także dziewięć organizacji pozarządowych.
Podobne tematy
-
12.03.2012Powołano zespół ds. zapobiegania HIV i AIDS
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail