Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Komunikaty

16.11.2012

Atak terrorystyczny na rurociąg: ćwiczenia aplikacyjne

Wybuch na terenie rurociągu, wprowadzenie ograniczeń na rynku paliw, dystrybucja kart paliwowych przez starostów powiatowych to elementy scenariusza ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego, które przeprowadzano na terenie Mazowsza. Ich uczestnikiem był m.in. Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Odbyły się one w ramach ćwiczeń CMX 2012, zorganizowanych w dniach 12 – 16 listopada przez państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO).

Ćwiczenie uzupełniające, podobnie jak CMX 2012, miały charakter aplikacyjnych ćwiczeń sztabowych, co oznacza, że w warsztaty nie były zaangażowane realne siły i środki (np. jednostki państwowej straży pożarnej czy policji). Uczestnicy wypracowywali decyzje w odpowiedzi na zdarzenia przedstawione w scenariuszu przebywając w swoich rzeczywistych miejscach pracy. Organizatorzy (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) stworzyli scenariusz, obejmujący hipotetyczne zagrożenia w cyberprzestrzeni oraz atak na infrastrukturę dostarczającą paliwa płynne na terytorium naszego państwa, co wiązało się z koniecznością zapewnienia ciągłości ich dostaw.

W akcji, oprócz MG, MSW, ABW i RCB, udział wzięli przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Transportu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ponadto zaangażowano administrację rządową trzech województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego i warmińsko- mazurskiego.

Głównym założeniem ćwiczenia NATO CMX 2012 było sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego Sojuszu Północnoatlantyckiego na poziomie strategicznym, z zaangażowaniem cywilnego i wojskowego personelu, zarówno w państwach członkowskich, Kwaterze Głównej NATO, jak i Dowództwach Strategicznych Sojuszu. W ćwiczeniu, jako państwa partnerskie Sojuszu, uczestniczyły Szwecja i Finlandia. Równolegle zorganizowano ćwiczenia obrony cyberprzestrzeni Cyber Coalition 12 (CC). Sprawdzały one skuteczność i efektywność wspólnych procedur oraz zdolności obrony cybernetycznej.

Podobne tematy

Podziel / Share
16.11.2012, Ilość wejść: 5394, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry