Komunikaty
Wisła środkowa: ostatnie ekspertyzy gotowe
Przedstawienie ekspertyz, niezbędnych do stworzenia projektu Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowe to główny temat posiedzenia zespołu naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Instytutu Przyrodniczo-Technologicznego. W spotkaniu uczestniczył wojewoda Jacek Kozłowski.
Omawiane opracowania dotyczyły m.in. wskazania możliwości zwiększenia rozstawu wałów, analiza realizacji suchych zbiorników oraz polderów, a także realizacji obiektów małej retencji w dorzeczu Wisły środkowej. Dodatkowo, zespół pod przewodnictwem prof. Jana Żelazo ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ocenił zakres merytoryczny przedstawionych ekspertyz oraz przedstawił uwagi na temat dokumentów.
Dotychczas w ramach czterech obszarów tematycznych Programu (inżynieria, ekologia, zagospodarowanie przestrzenne, zarządzanie kryzysowe i edukacja) zorganizowano kilkadziesiąt warsztatów dla przedstawicieli instytucji, które mają wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dorzeczu środkowej Wisły. Materiały i dane powstałe w wyniku pracy zespołów konsultacyjnych służą do zredagowania projektu Programu Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej. Po wykonaniu niezbędnych ekspertyz program poddany zostanie konsultacjom społecznym w siedmiu województwach oraz kompleksowej ocenie oddziaływania na środowisko. Projekt dokumentu zostanie zatwierdzony w grudniu.
Program Bezpieczeństwa Powodziowego w Dorzeczu Wisły Środkowej został zainicjowany przez: ministrów spraw wewnętrznych i administracji, środowiska oraz wojewodę mazowieckiego 13 kwietnia 2011 r. podczas konferencji merytorycznej w Płocku. Założenia projektu zaakceptowano w październiku 2011 r. w czasie seminarium w Kazimierzu Dolnym. Program zakłada skoordynowane działania administracji rządowej i samorządowej. Jest przygotowywany i realizowany w sposób konsultacyjny – we współpracy z ekspertami świata nauki, samorządami i organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się ochroną środowiska. Udział w nim biorą wszystkie najważniejsze instytucje, odpowiadające za bezpieczeństwo powodziowe oraz wojewodowie i marszałkowie ze wszystkich województw, leżących w dorzeczu Wisły środkowej: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, a także warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.
Podobne tematy
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail