Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

91. rocznica „Cudu nad Wisłą”

Zwycięską bitwę, w której polskie wojska rozgromiły bolszewików, uczczą mieszkańcy Ossowa i Radzymina. W uroczystościach, poświęconych wydarzeniom 1920 roku, weźmie udział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, który objął patronat honorowy nad obchodami.

W Ossowie przewidziano m.in. modlitwę nad mogiłami żołnierzy oraz apel poległych przy krzyżu poświeconym ks. Ignacemu Skorupce, który jako kapelan wojsk zginął podczas walk. W trakcie widowiska plenerowego, przygotowanego przez grupę rekonstrukcji historycznych, uczestnicy będą mogli obserwować, jak wyglądała batalia polskich i bolszewickich oddziałów. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnią uczniowie polskiej szkoły w Grodnie, którzy zaśpiewają pieśni patriotyczne. Formacje kawaleryjskie stoczą walką o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Rozegrane zostaną także m.in. zawody hippiczne w skokach przez przeszkody. W trakcie imprezy planowane jest również wręczenie nagród dla zwycięzców XX Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą”.

Msza i apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku to jedne z głównych uroczystości w Radzyminie. O ginących w obronie ojczyzny przypomni też spotkanie przy pomniku Żołnierzy 28. pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej. Święto będzie także okazją do wzięcia udziału m.in. w konkursie sygnalistów i  muzyki myśliwskiej, turnieju brydżowym oraz wyścigu rowerowym dla dzieci. 5000 gołębi pocztowych wystartuje z Radzymina do Łomży w ramach zawodów „Cudu nad Wisłą”. Na placu Tadeusza Kościuszki przewidziano start i metę zlotu motocyklowego „MotoCud”.

Bitwa Warszawska, określana mianem „Cudu nad Wisłą”, rozegrała się między 13 a 25 sierpnia 1920 r.  na przedpolach stolicy (m.in. w okolicy Radzymina i Ossowa). Zwycięstwo wojsk polskich, dowodzonych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, zdecydowało o zachowaniu niepodległości Rzeczpospolitej i udaremniło rozprzestrzenianie się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. W rankingu przełomowych bitew w historii świata „Cud nad Wisłą” zajmuje osiemnaste miejsce.

  •  Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920, własność publiczna
    Polskie pozycje pod Miłosną, sierpień 1920, własność publiczna
  •  www.um.warszawa.pl
    www.um.warszawa.pl

Podobne tematy

  • 28.08.2009
    70. rocznica bitwy pod Mławą
  • 14.08.2010
    90. rocznica „Cudu nad Wisłą”
  • 27.02.2011
    Obchody 180 – lecia bitwy pod Olszynką Grochowską
  • 15.08.2011
    Święto Wojska Polskiego
  • 01.09.2011
    72. rocznica wybuchu II wojny światowej
Podziel / Share
13.08.2011, Ilość wejść: 1985, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry