Inne wiadomości
Groby i cmentarze wojenne Mazowsza – konferencja
Spotkanie, poświęcone problemom utrzymania mogił wojennych na terenie województwa mazowieckiego, zorganizowano w Radziejowicach. Weźmie w nim udział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.
Czterodniowa konferencja, przygotowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we współpracy z wojewodą mazowieckim, obejmie część teoretyczną i praktyczną. Rozpocznie się od prezentacji zadań Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, związanych z grobownictwem. Polegają one m.in. na nadawaniu statusu grobu wojennego oraz nadzorowaniu remontów, realizowanych w ramach kontraktu wojewódzkiego lub dotowanych przez wojewodę. Przedstawiony zostanie również tryb przyznawania dotacji na ten cel. Corocznie podpisywanych jest średnio 70 porozumień w sprawie powierzenia obowiązku utrzymania grobów i cmentarzy wojennych lub wykonania prac remontowych. W oparciu o te dokumenty odnawianych jest ok. 30 obiektów. Pozostałe środki służą na konserwację zieleni, utrzymanie porządku oraz modernizację nagrobków. W 2011 r. zabezpieczono na ten cel 1,7 mln zł.
Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję zwiedzić nekropolie wojenne województwa mazowieckiego. Udadzą się m.in. na cmentarze z okresu I wojny światowej w Guzowie i Złotej oraz miejsca spoczynku żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r.: w Sochaczewie – Trojanowie, Iłowie, Granicy, Juliopolu i Ołtarzewie. Odwiedzą także mogiły znajdujące się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego oraz Fortu Pomiechówek. Ostatniego dnia konferencji zaplanowano zwiedzanie Powązek oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Województwo mazowieckie jest nieporównywalne z żadnym regionem Polski pod względem ilości mogił wojennych. Na terenie 314 gmin znajduje się 1266 grobów. Najwięcej pochodzi z czasów II wojny światowej (45 cmentarzy, 123 kwatery, 463 mogiły zbiorowe i 302 indywidualne). Pokłosiem I wojny światowej na Mazowszu jest m.in. 95 cmentarzy. Na terenie województwa znajdują się również groby żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz powstaniach: styczniowym i listopadowym. Na utrzymanie tych miejsc pamięci przeznaczane jest średnio 1,5 mln zł rocznie. Fundusze pozwoliły m.in. na kompleksową renowację cmentarza żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. w Sochaczewie i Ożarowie Mazowieckim oraz mogił w Palmirach.
Podobne tematy
-
14.09.2009Uroczystość pamięci ofiar egzekucji Palmiry 1939-1945
-
20.09.200970-lecie II wojny światowej w Stanisławicach i Augustowie
-
16.11.2009Posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
-
08.09.2011Ochrona pamięci walk i męczeństwa: posiedzenie komitetu
-
14.08.2012Cmentarz Wojskowy na Powązkach kończy 100 lat
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail