Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

10.03.2011

Razem Bezpieczniej:160 tys. zł na projekty z Mazowsza

Urzędy miejskie w Legionowie i Ostrołęce otrzymają dofinansowanie w ramach programu Razem Bezpieczniej. Dotacje przeznaczone zostaną na projekty przeciwdziałania przemocy w rodzinie i bezpieczeństwa w szkole.

W 2011 roku w ramach programu Razem Bezpieczniej 103 projekty z całego kraju rywalizowały o 3 miliony dotacji celowej. Zakwalifikowały się 43, z czego 2 z województwa mazowieckiego - ostrołęcki i legionowski.

Inicjatywa Urzędu Miasta w Ostrołęce „Walczmy z przemocą – wspólną mocą” skierowana jest do: grup samopomocowych, osób nieradzących sobie z agresją, uczniów oraz kuratorów sądowych i pedagogów. Program nastawiony jest na zwiększenie aktywności instytucji odpowiedzialnych za udzielanie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Efektem kampanii będzie wzrost świadomości społeczności lokalnej na temat przemocy w rodzinie i zachowań patologicznych. Priorytetem jest również wypracowanie wspólnych procedur przeciwdziałania przemocy, które pozwolą zmniejszyć skalę zjawiska w Ostrołęce Akcent położono także na większą dostępność konsultacji psychiatrycznych dla osób stosujących przemoc

W ramach projektu zostaną opracowane programy profilaktyczne i edukacyjne dla szkół oraz grup zawodowych, pracujących na rzecz rodziny (policjantów, pedagogów, kuratorów sądowych, pracowników socjalnych i służby zdrowia). Dodatkową pomocą osobom przebywającym w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Ostrołęce służyć będą nowo zatrudnieni terapeuci, lekarz psychiatra oraz pracownicy socjalni, opiekujący się podopiecznymi podczas dyżurów nocnych.

Grupą docelową projektu „Poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Legionowie w 2011 roku” są dzieci, rodzice, nauczyciele oraz władze szkół i przedszkoli. Przedsięwzięcie składa się z elementów: szkoleniowego, prewencyjnego oraz promocyjnego. Tematyka i zakres szkoleń będą dostosowane do wieku najmłodszych mieszkańców Legionowa – od przedszkolaków po licealistów. Szczególny nacisk położono na gimnazjalistów, jako grupę szczególnie narażoną na niebezpieczeństwa. Część edukacyjna realizowana będzie dwutorowo: podczas imprez miejskich oraz w ramach szkoleń z bezpieczeństwa kierowanych do dzieci, rodziców, a także pracowników szkół i przedszkoli.

W trakcie pikników, gier i konkursów, uczniowie poznają m.in. zagrożenia świata wirtualnego oraz objawy przemocy wśród rówieśników. Na bazie tych doświadczeń stworzą własny projekt poprawy bezpieczeństwa w szkole. Autorzy najlepszej pracy pojadą na wycieczkę propagującą aktywne spędzanie wolnego czasu. Pod hasłem „Uczeń młodym, ale odpowiedzialnym kierowcą” przeprowadzone zostanie szkolenie z zasad ruchu drogowego. Uzupełni je akcja legionowskiej policji „Bezpieczny rower”, obejmująca m.in. przegląd stanu technicznego oraz egzaminy na kartę rowerową i motorowerową.

Na potrzeby prewencji patrole straży miejskiej i policji, wyposażone w wideo-fotoradar, będą monitorować miasto, ze szczególnym uwzględnieniem okolic szkół. Wsparciem kampanii będzie część informacyjno-promocyjna, zakładająca m.in. druk bilbordów oraz konferencję rozpoczynającą i podsumowującą efekty programu.

W ubiegłym roku na wnioski z naszego województwa przekazano 411 tys. zł. Otrzymały je: Legionowo, Grodzisk Mazowiecki, Pionki, Baranowo oraz Fundacja „Dzieci Niczyje”.


Razem Bezpieczniej to rządowy program, który polega na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Podobne tematy

Podziel / Share
10.03.2011, Ilość wejść: 2172, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry