Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

07.05.2009

Spotkania wojewody mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi

Centrum Informacyjne dla cudzoziemców, program „Razem Bezpieczniej”, współpraca wojewody mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi, to główne tematy poruszane na spotkaniach Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego z NGO.

Powstanie Centrum Informacyjnego dla cudzoziemców, omówienie Rządowego Programu „Razem Bezpieczniej”, współpraca wojewody mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi w 2010 roku, a także konkurs Kuratorium Oświaty na organizację wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, to główne tematy poruszane na spotkaniach Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi. „Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi wydawanie decyzji często jest poprzedzone konsultacjami społecznymi, co pozytywnie wpływa na ich jakość” – mówi wojewoda.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej organizują Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców. Jego działalność skierowana jest do obywateli państw spoza Unii Europejskiej, którzy planują długotrwały pobyt w Polsce. W Centrum mogą oni uzyskać bezpłatną poradę prawną. Jego pracownicy pomagają obcokrajowcom zrozumieć polskie przepisy, a także wypełniać wnioski, pisać i kierować pisma do odpowiednich urzędów. Konsultacje odbywają się w kilku językach. Ponadto, Punkt Informacyjny Stowarzyszenia Interwencji Prawnej funkcjonuje w Wydziale Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

W MUW przeprowadzone zostaną szkolenia dla pracowników urzędu, powołany będzie także specjalny Zespół Doradczy do stworzenia standardów obsługi cudzoziemców. Dzięki temu obcokrajowcy w praktyce odczują poprawę w zakresie prowadzenia spraw urzędowych. Zdecydowanie przybliży to integrację tych obywateli.

Omawiana jest także realizacja rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”. Jego celami są wzrost bezpieczeństwa w domu i na ulicy, w środkach komunikacji publicznej. Program ma także zapobiegać przestępczości i aspołecznym zachowaniom, a także chronić dziedzictwo narodowe. W Mazowieckiem program był realizowany m.in. poprzez dotacje dla samorządów i organizacji samorządowych (np. na projekty w dziedzinach: bezpieczeństwo w miejscach publicznych, przemoc w rodzinie, bezpieczeństwo w szkole), szkolenia dla kadry organów administracji terenowej i samorządów z zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej i spraw obronnych, akcje i kampanie społeczne („Bezpieczne Ferie”, „Bezpieczne Wakacje”, kontrole zabytkowych kościołów).

W ogłoszonym przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty konkursie uwagę zwraca się na pożytek i atrakcyjność wypoczynku dla dzieci i młodzieży z pochodzących z rodzin o niskich dochodach, rodzin zastępczych, sierot, wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Ważne są także kwalifikacje osób organizujących letni wypoczynek, zaplecze lokalowe oraz koszty. Organizacje pozarządowe zainteresowane dofinansowaniem mogą składać oferty konkursowe do 25 maja 2009 roku w Kuratorium Oświaty w Warszawie i jego delegaturach. W 2008 roku dotacje otrzymało 31 organizacji pozarządowych na stworzenie możliwości wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz 14 organizacji (na wypoczynek dla dzieci z terenów wiejskich).

Spotkania odbywały się od 27 kwietnia do 7 maja br. w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Siedlcach i Radomiu.
Podziel / Share
07.05.2009, Ilość wejść: 1558, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry