Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

02.07.2019

Odsłonięcie pamiątkowych tablic w Ostrowi Mazowieckiej

Pielęgnowanie pamięci o osobach narodowości polskiej zamordowanych za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej było powodem uroczystego spotkania w Ostrowi Mazowieckiej. W wydarzeniu uczestniczył Marcin Grabowski Kierownik ostrołęckiej Delegatury MUW.

29 czerwca br. w Ostrowi Mazowieckiej, w ramach Projektu „Zawołani po imieniu”, odbyły się uroczystości upamiętniające polskie bohaterki - Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską, zamordowane w czasie okupacji za ukrywanie Żydów.

„Zawołani po imieniu” to projekt zainicjowany przez Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalenę Gawin, a realizowany przez Instytut Pileckiego. Projekt wynika z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej osobami narodowości polskiej.

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji bohaterek odprawioną w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Wspólnie z ostrowianami i przedstawicielami rodziny upamiętnionych modlili się wówczas Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej, Tadeusz Bronakowski, ks. dziekan dr. Jan Okuła i ks. dziekan Jacek Schneider. W kościele zgromadziły się liczne poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w parku przed Szkołą Podstawową nr 1, gdzie nastąpiło odsłonięcie tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską oraz Lucynę Radziejowską. Obecne na uroczystości delegacje złożyły w miejscu upamiętnienia kwiaty.

Po odsłonięciu tablic Wiceminister Kultury prof. Magdalena Gawin wręczyła Grażynie Dudzie i Agnieszce Kaczmarek odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznakę tę nadaje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

W uroczystości udział wzięli: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin; Minister Cyfryzacji Marek Zagórski; Marcin Grabowski Kierownik ostrołęckiej Delegatury MUW, Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych.

Organizatorem uroczystości był Instytut Pileckiego, partnerami: Miasto Ostrów Mazowiecka i Powiat Ostrowski, zaś inicjatorką projektu prof. Magdalena Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Małkini Górnej

Podziel / Share
02.07.2019, Ilość wejść: 537, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry