Inne wiadomości
Minister Środowiska w Ostrołęce o programie Czyste Powietrze
Tematy dotyczące codziennego funkcjonowania mieszkańców regionu ostrołęckiego omawiano podczas spotkania Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka z przedstawicielami samorządów, które odbyło się w środę w Starostwie Powiatowym w Ostrołęce. Wiodącym tematem był rządowy program Czyste Powietrze. W wydarzeniu uczestniczył Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce Marcin Grabowski.
Udział Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka w spotkaniu w Ostrołęce był związany z omawianiem takich tematów, dotyczących mieszkańców regionu, jak rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze. Podczas wizyty Ministra Środowiska obecni byli przedstawiciele lokalnych samorządów z powiatu ostrołęckiego i Kierownik Delegatury MUW Marcin Grabowski. W wydarzeniu wzięli udział: Starosta Ostrołęcki Stanisław Kubeł, Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusz Orzechowski i przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Minister Henryk Kowalczyk powiedział:
– Program Czyste powietrze jest głównym zadaniem dla Ministerstwa Środowiska. Program realizujemy od jesieni ubiegłego roku. Cieszy się dużym zainteresowaniem – w skali kraju wpłynęło 37 tysięcy wniosków, w skali województwa – 4 tysiące, ale nie jest to jeszcze ta liczba, która by nas satysfakcjonowała. Wg informacji przekazanych przez Ministra Środowiska z powiatu ostrołęckiego do programu złożono 600 wniosków, podczas gdy w np. w powiecie siedleckim było ich ponad dwa razy tyle.
Minister zaapelował do samorządów, aby wspomagały swoich mieszkańców w realizacji programu Czyste Powietrze, jeśli chodzi o doradztwo i pomoc przy wypełnianiu wniosków. Natomiast do pracowników Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, która to instytucja jest realizatorem, aby wnioski przyjmować i rozpatrywać. Minister Środowiska nawiązał również do aktualnej tematyki gospodarki odpadami.
Rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze, realizowany od września 2018 roku, potrwa do 2029 roku. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają w trakcie ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem – w przestarzałych domowych piecach. M.in. właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych mogą wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją.
Foto: Powiat Ostrołęcki
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail