Pomoc dla niepełnosprawnych
Uwaga! To jest archiwalna wersja serwisu.

Zapraszamy do nowego serwisu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie na portalu rządowym.

Inne wiadomości

04.03.2019

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – mazowieckie uroczystości

Podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywały się uroczystości patriotyczne, w których uczestniczyli Wicewojewodowie i Kierownicy delegatur Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Uroczystości w Radomiu

W delegaturze MUW z tej okazji została przygotowana ekspozycja tematyczna. Była symbolicznym upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych – polskich patriotów i bohaterów, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli zbrojnie - aż do 1963 roku - przeciwko sowietyzacji Polski, walcząc o prawo Polaków do życia w wolnym i suwerennym państwie. Wystawę wizytował Wicewojewoda Mazowiecki, Artur Standowicz.

Podczas radomskich uroczystości zebrali się przedstawiciele władz, wojska, orkiestry wojskowej, stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych oraz szkół. Kierownik Delegatury MUW w Radomiu, Krzysztof Murawski w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył wieniec przy Pomniku Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość „Żołnierze Wyklęci”.

Wyszków – uroczystości w hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego

W Wyszkowie przy Pomniku w hołdzie poległym i pomordowanym w latach 1944-1952 żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnych mieszkańców ziemi wyszkowskiej zebrani złożyli wieńce i zapalili znicze.

Płockie uroczystości patriotyczne

Kierownik Delegatury Marlena Mazurska, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, złożyła kwiaty przy Panteonie Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu miejskim w Płocku.  Na tablicy upamiętniającej widnieją nazwiska 91. poległych i zamordowanych członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego z lat 40. i 50. XX wieku.

 

O godz. 11:00 rozpoczął się V bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg organizowany jest przez Parafialno-Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria” Płock i Zespół Szkół Technicznych w Płocku. Tegoroczna edycja biegu rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Niezłomnych, w parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Płocku, w której udział wzięli Poseł Anna Cicholska, Senator Marek Martynowski i Kierownik Delegatury Marlena Mazurska wzięli. Po Eucharystii uczestnicy przebiegli do budynku dawnego aresztu gestapo, NKWD, UB przy ul. 1 maja 3/5. W biegu wystartował Senator Marek Martynowski i Kierownik Marlena Mazurska. W miejscu kaźni polskich patriotów zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Na sam koniec uroczystości uczestnicy wysłuchali prelekcji o Żołnierzach Wyklętych.

Wydarzenia towarzyszące obchodom w regionie płockim

W sobotę,  2 marca br. Kierownik delegatury MUW w Płocku wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12:00 w Kościele pw. Św. Trójcy w Bulkowie. Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod tablicę Wiejskiego Parku Niepodległości, gdzie zostały złożone kwiaty. W dalszej części uroczystości rozpalono ognisko oraz można było zwiedzić teren po starym kościele, a także stoiska grup rekonstrukcyjnych z pojazdami, sprzętem wojskowym i bronią.

Następnego dnia, Kierownik Delegatury Marlena Mazurska wzięła udział w Eucharystii w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po Mszy Świętej złożyła kwiaty, w imieniu Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, w symbolicznym miejscy przy figurce powstałej z inicjatywy matki Władysława Dubielaka „Myśliwego” w Dobrzykowie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Górach Dębowych

1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych władze powiatu przasnyskiego, młodzież szkolna i przybyli goście upamiętnili bohaterów niepodległościowego podziemia w Górach Dębowych. Uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą pod ,,Krzyżem Leśników'', następnie odśpiewano hymn i złożono kwiaty. Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Robert Kochański wspomniał o tych, którzy w tragicznych dla Polski czasach nie złożyli broni, lecz w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, przeciwstawiali się sowieckiej agresji. Po dokonaniu oficjalnego otwarcia, uczestnicy wyruszyli leśnymi ścieżkami w ,, Rajdzie Patriotycznym'', w ciszy wspominając bohaterów walki o naszą niepodległość.
 


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ciechanowie

1 marca tradycyjnie o godz. 17.00 rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych pod dawną siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Ciechanowie. W piwnicach tego budynku mieścił się areszt. Do dziś na ścianach zachowały się wydrapane przez więźniów napisy. Dziedziniec kamienicy prawdopodobnie kryje wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Ciechanowskie obchody odbyły się z ceremoniałem wojskowym. Pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, pomordowanych i więzionych  w PUBP w Ciechanowie  odbył się apel poległych, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, Robert Kochański Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie, wojsko, uczniowie szkół podstawowych, młodzież oraz mieszkańcy.

Podziel / Share
04.03.2019, Ilość wejść: 490, Rejestr zmian

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Newsletter

Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail

Polityka prywatności
do góry