Inne wiadomości
Radom: poświęcenie Krzyża Straceń z 1863 r.
30 października br. przed Krzyżem Straceń z 1863 roku w Radomiu odbyła się uroczystość patriotyczna. Odrestaurowany pomnik upamiętniający Powstańców Styczniowych poświęcił bp radomski ks. Piotr Turzyński. W wydarzeniu wziął udział Paweł Sagan z radomskiej delegatury MUW.
Wieniec w imieniu Zdzisława Sipiery Wojewody Mazowieckiego złożył Paweł Sagan – pracownik radomskiej delegatury MUW. Krzyż Straceń z 1863 roku usytuowany jest w pobliżu II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu.
Inicjatorem i organizatorem uroczystości był Dariusz Żytnicki - Dyrektor II LO. im. Marii Konopnickiej w Radomiu. Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego.
Po podpisaniu aktu erekcyjnego dokument wmurowano w specjalnej tubie w cokół pomnika. Wydarzenie uświetnił występ słownomuzyczny o charakterze patriotycznym. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę - hymn II LO. Oprawę wojskową zapewniła orkiestra z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.
Krzyżem Straceń z 1863 roku znajduje się w Radomiu przy ul. Warszawskiej na terenie dawnych koszar wojskowych. W latach 1863-1864 w tym miejscu rozstrzeliwano polskich patriotów w odwecie za udział w Powstaniu Styczniowym. Poległych żołnierzy pochowano wówczas w zbiorowej mogile. Pierwsze upamiętnienie tego wydarzenia nastąpiło jeszcze pod zaborami, w 1916 roku. Trwałe miejsce pamięci powstało w 1933 roku. W ramionach stalowego krzyża usytuowano wówczas dwie daty 1863 i 1933 oraz napis: Powstańcom Styczniowym straconym w Radomiu w latach 1863-1864.
Zdjęcia: II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu.
Newsletter
Najważniejsze informacje na temat pracy Wojewody i ważnych wydarzeń w województwie na Twój e-mail